Endise piirivalveameti piiriosakonna ülema ja piirivalvekolledži direktori Uno Kaskpeiti (EKRE) hinnangul on olukord Eesti piiridel ehmatav, sest riik ei suuda tegelikult efektiivselt piiri kontrollida.
Kirjutades portaalis Uued Uudised ilmunud artiklis kõigepealt Euroopat tabanud rändekriisist, nendib endine piirivalvetöötaja ja praegune riigikogu liige Uno Kaskpeit: "Kontrollimatu põgenike sissevool Kreekast ja Itaaliast on tekitanud segadust terves Euroopas. Tahtmatus või saamatus oma lõunapiiri kontrollida on viinud Euroopa Liidu katastroofi ja lagunemise äärele."
"Tänaseks on Ungari astunud samme oma piiride kaitseks, sama teeb ka tänu uuele valitsusele Poola," jätkab Kaskpeit. "Kahjuks vaatab meie valitsus sinisilmselt Euroopa poole ega võta oma sadamate tõhusamaks kontrolliks ja lõunapiiri kaitseks ise midagi konkreetset ette. Peaministri peamine hüüdlause on, et ega migrandid Eestisse nagunii tulla ei taha. Aga kui ükskord ikkagi tulevad?"
Tänu muudatustele Schengeni piirieeskirjas on politsei- ja piirivalveameti peadirektor koondanud sadamates kontrolli teostanud piirivalvurid. Veelgi enam, ilma Kaitseliidu abita ei suudeta kontrollida ka Eesti-Läti piiri, kuid kaitseliitlastel puudub piirivalvuri väljaõpe.
"Kui kevadel ei suudeta Euroopas põgenikevoolule piiri panna, tähendab see Eesti riigile suurt riski. Piirivalvel ei ole tänasel päeval enam mingit reservi, sest see on hävitatud tänu meie võimuloleva koalitsiooni "heale tööle" ja truudele ametnikele," kirjutab Kaskpeit, kes ise lahkus 2007. aastal teenistusest protestiks piirivalve riigikaitsesüsteemist väljalülitamise vastu.
"PPA peadirektoril, kelle käe all on piirivalve struktuur osavalt sassi löödud ja pooleldi hävitatud, on seega palju mõtlemisainest. Samuti siseministril, kes on seda tegevust ülevalt juhtinud. Kuidas nad planeerivad tugeva põgenikesurve korral piirikontrolli taastada? Ja Eesti rahvale ei ole siinkohal mõtet hakata rääkima kaitseliidust ja abipolitseinikest."