Pildil kujutatud homofoor korraldab liiklust Stockholmi peamise ostutänava Drottninggatani ristmikul. Foto on tehtud 17. veebruaril 2024. Foto: Martin Vaher

Stockholmi kesklinnas korraldavad liiklust LGBT-liikumist toetavad foorid, milledel kujutatakse käest kinni hoidvat lesbipaari koos südametega. Foorid paigaldati algselt 2017. aastal Stockholmi homofestivali jaoks, kuid osa nendest otsustati jätta ka püsivalt üles. Lisaks on linnas ära märgistatud ka feministlikud rattateed.

2017. aasta homofestivali jaoks paigaldas Stockholmi linnavalitsus Östermalmi linnaossa 48 uut ajutist foori, millega avaldati toetust LGBT-liikumisele. Kogu projekt, millega sooviti paremini peegeldada ühiskonna hoiakuid, läks linnale maksma 100 000 Rootsi krooni ehk umbes 9000 eurot.

"Me tahame näidata, et me oleme LGBT-sõbralik linn ning soovime näidata, et isegi tugevas liikluses seisame me ühe Stockholmi eest, mis on mõeldud kõigile," selgitas toona abilinnapea ja Stockholmi liiklusosakonna juht Daniel Helldén väljaandele The Local.

Homofoor reguleerib liiklust Stockholmis Drottninggatani ja Mäster Samuelsgatani ristmikul. Foto: Martin Vaher

Foorid paigaldati ümber Uhkuse pargi, mis tol aastal asus Stockholmi olümpiastaadioni läheduses Östermalmis. Helldéni sõnul olid reaktsioonid sellele algatusele "valdavalt väga positiivsed" ning linna kiideti "hoolimise ja kujutlusvõime" eest.

Sarnaseid projekte on varasemalt homofestivalide raames läbi viidud ka teistes Euroopa linnades nagu Madrid ja London ning viimases jäeti homofoorid üles ka pärast homofestivali lõppu.

"Oleks muidugi tore, kui need jääksid üles aastaringselt," leidis ka Helldén, kuid lisas toona, et esmalt on neil selleks vaja luba Rootsi transpordiagentuurilt.

2020. aastal langetatigi otsus muuta kuus nendest fooridest püsivalt nii-öelda LGBT-sõbralikuks. Fooridel on siis kujutatud käest kinni hoidvat lesbipaari koos südametega, vahendab Atlas Obscura.

Lesbiline foor annab Stockholmi kesklinnas jalakäijatele loa ristmiku ületamiseks. Foto: Martin Vaher

2022. aastal otsustas linn aga astuda järgmise "progressiivse" sammu ning edendada "sugude vahelist võrdsust" märgistades ära feministlikud rattateed, mis on tähistatud naisteratta kujutisega. Eesmärgiks on ära muuta pooled linna rattatee märgid, milledel on praegu kasutatud meesteratta kujutist, vahendab Christian Network Europe.

"Me leiame, et on oluline, et mõlemad sood oleksid avalikus ruumis nähtavad. Ning seeläbi on meil võimalik näidata, et vana maskuliinsem patriarhaalne ühiskond on möödanik," kommenteeris seda algatust Helldéń.

Samas ei ole reaktsioonid nendele feministlikele rattaradadele sugugi läbinisti positiivsed ning neid kritiseerivad isegi feministid. Rootsi feministliku partei Feministlik Initsiatiiv poliitik Lisa Palm leiab, et ilmselt leidub vaid mõni üksik naine, kes hoolib sellest, kas rattaraja sümbolil on rattal sirge või kaardus raam. "See saab pigem olema tõeliselt vajalike soolise võrdsuse reformide pila ja mõnitamine," leiab ta.