Grande Synthe põgenikelaager Põhja-Prantsusmaal Foto: Scanpix

Kui mõni aeg tagasi domineerisid Põhja-Prantsusmaal Inglise kanali ääres asuvate migrantide smugeldamist organiseerivate rühmituste seas kurdid, siis nüüd on võimu võtmas afgaanid.

Inimsmugeldamisega seotud rühmituste vahel kasvab vägivald, mis on viinud koguni tulevahetusteni, kirjutab The Times. Tegemist on äriga, kus liiguvad väga suured summad.

Esialgu võitlesid kurdi rühmitused oma mõjuvõimu pärast omavahel, nüüd on vägivald nihkunud kurdi ja afgaani rühmituste vahele. Calais'i lähedal asuvas Grande-Synthe immigrantide laagris kõlasid hiljuti taas tulirelva lasud rühmituste omavahelises arveteklaarimises. Iraagi päritolu migrandi sõnul on vägivald ja tulirelvade kasutamine muutumas aina igapäevasemaks. „See koht on täis väga halbu inimesi," märkis migrant.

Tulevahetusi inimsmugeldajate vahel on olnud ka Serbia ja Ungari piiril, kus omavahel võitlevad suurema mõju eest inimkaubanduses Pakistani ja Afganistani päritolu rühmitused. Nendes tulevahetustes on mitu inimest saanud haavata ja üks inimene surma. Sealsesse piirkonda on politsei toonud juurde täiendavaid jõude, et kaitsta kohalikke elanikke ja nende vara ebaseaduslike sisserändajate eest. 

Kõige enam kannatavad inimsmugeldajate vägivalla all nende abil Euroopasse smugeldatud migrandid ise, kes samas maksavad neile suuri summasid üle piiri saamise eest. Smugeldajad kasutavad tihti vägivalda migrantide kallal, sageli võetakse inimkaubitsejate poolt „töötasuks" alaealisi tüdrukuid. 

Toimetas René Allik