NGC 2392 ehk iganenud "solvava" nimega Eskimo udukogu Foto: Wikipedia

Poliitkorrektsete reeglite kohaselt ei ole NASA jaoks enam olemas 1787. aastal William Hersheli poolt avastatud Eskimo udukogu, vaid ainult NGC 2392, vahendab NYPost.

NASA hakkab "solvavate" hüüdnimedega planeete, galaktikaid ja teisi taevaseid kehasid edaspidi kutsuma ainult nende teaduslike nimedega. 1787. aastal William Hersheli poolt avastatud Eskimo udukogu kutsutakse edaspidi nimetusega NGC 2392.

Siiami kaksikute galaktikaid hakatakse vastavalt nimetama NGC 4567 ja NGC 4568. NGC on lühend New General Catalogue'ist, ehk tähistab NASA taevakehade üldkataloogi.

"Ajal kui teadlaste kogukond näeb vaeva valdkonnasisese süsteemse diskrimineerimise ja ebavõrdsuse väljaselgitamise ning väljajuurimisega, on saanud selgeks, et teatud kosmilised hüüdnimed pole mitte ainult kalgid, vaid tekitavad ka aktiivselt kahju," kirjutas kosmoseagentuur oma pressiteates.

"Kuna NASA on pühendunud mitmekesisusele, õiglusele ja kaasamisele, siis vaadatakse üle kosmoseobjektide mitteametlik terminoloogia," seisab teadaandes.

NASA mitmekesisuse ja võrdsete võimaluste aseadministraatori Stephen T Shihi sõnul "neil hüüdnimedel ja oskussõnadel võivad olla vastuolulised ajaloolised või kultuurilised seosed ning NASA on tõsiselt pühendunud viidatud küsimuse lahendamisele."

Toimetas Karol Kallas