Atlandiülese strateegilise kommunikatsiooni võrgustiku sõnul on Elon Muski ja Meta juhi Mark Zuckerbergi digiteenuste määruse vastane "ristisõda kingituseks Euroopa Liidu paremäärmuslastele".
Tänu Muskile ja Zuckerbergile tunnevad paremäärmuslased ennast rünnakutes Euroopa Liidu sotsiaalmeedia reeglite vastu "jõulisematena" ja "hoogustavad oma tsensuurivastast" tegevust, vahendab Politico.
Euroliidu tsensuuri aluseks on digiteenuste määrus. Määrust toetavad seni Euroopa parlamendi enamuse moodustava neli parteiperekonda: EPP, Sotsialistid ja Demokraadid, Uuenev Euroopa ning Rohelised. Määrust peavad vabaduste ja inimõiguste piiramiseks Parlamendi "paremäärmuslased" ja mõned sõltumatud saadikud.
"Paremäärmuslaste" sõnul kujutab digiteenuste määrus endast "tsensuuri institutsionaliseerimist" (sõnavabaduse piiramisest seadusandliku kohustuse tegemist).
Euroopa Patriootide parteiperekonda, mille osa on Eestist EKRE, kuuluva Belgia rahvaesindaja Tom Vandendriessche eestvedamisel otsitakse parlamendis toetust komisjoni moodustamisele, mis hakkaks uurima Euroopa Liidu tsensuuri.
Facebook näiteks piiras "vihakõne" tõttu Vandendriessche konto postituste levikut, mille eest mõistis Belgia kohus eelmisel aastal ühismeediaplatvormilt rahvaesindaja kasuks välja ligi 30 000 eurose kahjutasu.
Euroopa Parlamendi ühispartei on seni siiski "digiteenuste määruste" ehk tsensuuri tõhustamise poolt ja lombitaguste ühismeediaplatvormide sõnakuulmatust nimetatakse "Euroopa demokraatiasse sekkumiseks".
Euroopa Patriootide sõnul on DSA läbi kukkunud ja "ajast ning arust", kuna maailm, eesotsas Ameerika Ühendriikidega, liigub vastupidises suunas.
720-liikmelises Euroopa Parlamendis toetavad digiteenuste määruse "uuendamist" lisaks Patriootidele veel ECR ja ESN parteiperekonnad, millel on kolme peale kokku 187 kohta.
Toimetas Karol Kallas