Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. Foto: Scanpix

Koroonaviiruse omikrontüve leviku tõttu on sattunud kahtluse alla see, kas püsib senine ELi ühtne suhtumine, et vaktsiinipassiga on võimalik vabalt reisida. Mitmed riigid nõuavad juba praegu taas negatiivse testi esitamist, kirjutab Politico.

Ühendkuningriigis on kinnitatud juba 10 000 omikrontüve juhtumit. Deltatüvest nakkavam omikron võib murendada seni ELis püsinud konsensust, et reisida saab nagu tavaliselt, kui on ette näidata koroonapass.

Juba deltatüvi seadis kahtluse alla selle, kas passi saab pidada "nakkusohutuse tõendiks", kuna sellega nakatusid ka vaktsineeritud inimesed. Itaalia nõuab aga alates neljapäevast kõikidelt ELi riikidest reisijatelt nii passi kui testi, Portugal ja Iirimaa aga on juba varem sarnase nõude kehtestanud. Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová ründas Itaalia sammu teravalt, kuna tema hinnangul vähendavad säärased ühepoolsed sammud usaldust koroonapassi süsteemi, mis võimaldab tema väitel inimestel "taas ohutult reisida".

Neljapäevaks kokku kutsutud Euroopa Nõukogu kohtumisel püüavad riikide liidrid Politico andmetel näidata ühtsust – muuhulgas seatakse vaktsiinipassidele ilmselt senisest lühem 9-kuune kehtivusaeg, mida saab pikendada lisadoosiga. Ühe ELi diplomaadi hinnangul pooldavad Eesti, Prantsusmaa, Belgia, Soome ja Holland praeguse süsteemi kiiret ümbervaatamist, Saksamaa aga soovib enne otsuse tegemist omikroni levikut ja dünaamikat veel jälgida.

Ühendkuningriigis levib koroona kiiresti – kolmapäeval registreeriti rekordilised 78 610 uut juhtumit. Nn Euroopa terviseamet ECDC on aga hoiatanud, et kui omikron peaks ka olema deltast leebem, tingib selle kiirem levik siiski ilmselt rohkem haiglajuhtumeid ning surmi.

Toimetas Jaanus Vogelberg