"Moraalne autoriteet" ja "vaba maailma liider" Angela Merkel kohtub Valges Majas Donald Trumpiga, 17.03.2017. Foto: Saul Loeb, AFP/Scanpix

Väljaandes Politico ilmus Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumise eel artikkel pealkirjaga "Vaba maailma liider kohtub Donald Trumpiga". Artiklis öeldakse, et Merkeli moraalne autoriteet on rajatud otsusele vastu võtta miljon põgenikku ning need, kes hoolivad lääne väärtustest, vaatavad lootusrikkalt tema peale.

"Saksamaa kantsler on ainus liider Euroopas, kes võib põhjendatult pretendeerida moraalsele juhipositsioonile," kirjutab James P. Rubin Politicos. "Moraaliküsimustes kuulatakse Merkelit kui nõukogude kommunismi ohvrit alati tähelepanelikult. … Aga tema moraalsele autoriteedile pani aluse tema ootamatu otsus aktsepteerida umbes miljon põgenikku, eriti seetõttu, et ükski teine poliitiline liider ei võtnud sellist poliitilist riski."

Artikli autori sõnul vaatavad need, kes hoolivad lääne väärtustest, lootusrikkalt Merkelile.

Reedel, 17. märtsil Valges Majas kahe riigijuhi kohtumise puhul korraldatud pressikonverentsil märkis Trump, et immigratsioon on privileeg, mitte õigus, ja et tema jaoks on esikohal oma kodanike ohutus.