Parempopulistlikuks tituleeritud erakonna Alternatiiv Saksamaa Jaoks sümboolika. Foto: John MacDougall,AFP/Scanpix

Bulgaaria politoloog Ivan Krastev ütles laupäeval Lennart Meri konverentsil, et “populistid” ei ole demokraatia, vaid liberalismi vastu ja kuna nende jaoks asuvad liberaalsed väärtused Euroopa Liidu tasandil, ründavad nad EL-i.

“Praeguses olukorras ei ole probleemide tuum Euroopa Liidu institutsioonid, vaid olukord rahvusriikides. Me peame tõsiselt võtma asjaolu, et USA ja Euroopa valijad on hakanud vihkama enda loodud maailma,” vahendab ERR-i uudisteportaal mõttekoja Centre for Liberal Strategies esimehe ametit pidava politoloogi sõnu.

Krastevi hinnangul sai Lääne-Euroopa jaoks Euroopa Liit alguse pärast rahvusluse moraalset pankrotti, Ida-Euroopas oli rahvuslus mitmerahvuselise impeeriumi lagunemise ajal ja järel positiivne jõud.

Mitmed konverentsil kõnelenutest kutsusid üles kaitsma liberalismi “äärmuslaste” vastu.

Need, kes hoolivad liberaalsest demokraatlikust Euroopast ja meie Euroopa turvalisest tulevikust, peavad tegutsema koos, sõltumata kuulumisest koalitsiooni või opositsiooni, rääkis president Toomas Hendrik Ilves, kelle sõnul oleks see tõhus tõke ka äärmusparteidele, kes panustavad populistlikule käsitlusele pagulas- ja majanduskriisist.

Euroopa Ülemkogu presidendi Donald Tuski välispoliitika nõunik Riina Kionka peab vajalikuks muutusi, et kaitsta liberaalset demokraatiat ja seista vastu “populismile”.

“Me vajame poliitilist muutumist, et hoida alal liberaalse demokraatia põhialused,” ütles Kionka. “Oluline on, et meil oleks jaksu seista vastu populismile. Hiljutiste küsitluste järgi on just see kõige suurem väljakutse, mille Brüsseli toimijad välja toovad.”