Eesti Vabariigi pass. Foto: Scanpix

Sotside juhitud siseministeeriumi haldusalas olev Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) eemaldas lapse esmakordse isikut tõendava dokumendi taotluse ankeedilt sõnad "ema" ja "isa" ning asendas need sooneutraalse sõnaga "vanem", vahendab Postimees.

Kui veel möödunud aastal olid lapse esmakordse isikut tõendava dokumendi taotluse ankeedil kasutusel mõisted "ema" ja "isa", siis uuelt ankeedilt on need aga eemaldatud ning asendatud sooneutraalse sõnaga "vanem".

Foto: kuvatõmmis vanast ankeedist

Pool aastat tagasi kasutusele võetud ankeedis on nüüd kaks vanema lahtrit, kus lapsvanemad ei saa enam valida, kas nende puhul on tegemist lapse ema või isaga, küll aga on neile vähemalt jäetud veel võimalus oma sugu määrata.

Foto: kuvatõmmis uuest ankeedist

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja sõnul tehti selline muudatus kodakondsuse seaduse sõnastusest lähtudes. "Ankeet ei ole kinnitatud määruse või mõne muu õigusaktiga ega mingilgi moel seotud kooseluseadusega," kinnitas pressiesindaja. "Kuna kodakondsuse seadus kasutab terminit "vanem", siis kasutame sama mõistet ka selles andmete esitamist abistavas ankeedis."

Konservatiivid taunivad traditsiooniliste rollide hägustamist

"Palju õnne meile kõigile! Progress edeneb nii mis mühiseb," kommenteeris sotsiaalmeedias irooniliselt seda uudist Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks esimees Varro Vooglaid, kes on aastaid hoiatanud ühiskonda taolise ideoloogia pealetungi eest.

Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul pole küll teada, kas selline PPA poolne muudatus ankeedis tuleb otse sotsist siseministri laualt, aga kahtlemata järgib see SDE ideoloogiat lahjendada igapäevaelus traditsioonilisi mehe-naise ja isa-ema rolli. "Milleks see hea on," küsib Sibul retooriliselt. "Lapsel on ikka isa ja ema, mitte kaks sooneutraalset vanemat. Mina ei taha sellega kuidagi leppida ja soovitan uue valitsuse siseministril kõne all olev ankeet tagasi pöörata."

Sotsiaaldemokraadist Katri Raigi asemel hakkab vastse võimuliidu kokkuleppe kohaselt siseministeeriumit juhtima EKRE esimees Mart Helme, kes võtab sellistes põhimõttelistes küsimustes ilmselt oluliselt konservatiivsema ja traditsioonilisema hoiaku.

Toimetas Martin Vaher