Riigikogu liige Henn Põlluaas (esiplaanil). Foto: Scanpix

Kahekümne Eesti avaliku elu tegelase seas, kes said Venemaale sissesõidukeelu, on ka riigikogu EKRE fraktsiooni liige Henn Põlluaas. Rahvuskonservatiivist poliitiku sõnul on russofoobia-süüdistus jabur. Põlluaas rõhutab, et peab vene rahvast, kultuurist ja toetusest traditsioonilistele väärtustele sügavalt lugu, kuid mõistab samal ajal hukka Venemaa agressiivse poliitika ja imperialistlikud pürgimused.

"Russofoob ei ole ma kohe kindlasti mitte, see süüdistus on lihtsalt jabur. Pean vene rahvast, kultuurist ja nende toetusest traditsioonilistele väärtustele sügavalt lugu. Heade suhete vastu Venemaaga pole mul kunagi midagi olnud, kuid heade suhete võti asub Kremlis. Nemad on aga paraku otsustanud, et Venemaa sõpru ei vaja," kirjutas Põlluaas ühismeedias.

"Teisest küljest pole aga midagi imestada, et mind sellesse listi pandi, sest olen läbi aastate ausalt ja avalikult võtnud sõna Kremli režiimi poolt rakendatud ebademokraatlike protsesside ja repressioonide suhtes ning mõistnud hukka Venemaa agressiivset poliitikat ja imperialistlikke pürgimusi nii tänapäeva maailmas, kui ka meie endi ajaloos toimunuid," lisas rahvasaadik.

"Olen kirjutanud ka raamatu rahvusvahelist õigust eirava Eesti-Vene piirilepingu teemal, millega pürgitakse põlistama stalinlikku okupatsiooni ja anneksiooni 5,2 protsendil Eesti territooriumist, mis oma sisult võrdub ei rohkema ega vähemaga kui näiteks Krimmi okupeerimise heakskiitmisega. Kindlasti on Kremlit häirinud ka see, et väliskomisjoni liikmena olen ka üks Riigikogus vastu võetud nn Magnitski seaduse algatajatest. Aga eks teavad nemad paremini, miks nad selle sammu astusid, mis siin ikka mõistatada."

Neljapäeval sai teatavaks, et vastusammuna Eesti otsusele nn Magnitski nimekirja osas kehtestas Venemaa sissesõidukeelu kahekümnele Eesti avaliku elu tegelasele, kelle seas on poliitikuid, ajakirjanikke ja aktiviste. Neid nimetatakse russofoobideks.