Saksa põllumehed kogunemas suurmeeleavaldusele Brandenbrugi väravate juurde Foto: Scanpix

Täna toimub Saksamaal Berliinis põllumeeste alanud protestiliikumise kõrgpunkt, mil ennelõunal algab suur meeleavaldus sümboolse Brandenburgi värava juures. 

Politsei hinnangul tuleb meeleavaldusele osalema 10 000 põllumeest 5000 traktoriga, vahendab Die Welt.

Protestiliikumine sai alguse praeguse valitsuskoalitsiooni plaanist lõpetada põllumeeste kütuse- ja transpordivahendite toetus. Pärast protestide algamist muutis valitsus oma plaani pehmemaks, nõustudes toetuste vähendamisega järk-järgult, küll aga peeti kinni plaanist toetused siiski ära lõpetada. 

Põllumehed valitsuse plaaniga ei nõustunud ja protestid jätkusid, tipnedes tänase suurmeeleavaldusega Berliini südames. Toetuste kaotamine, ka järk-järgult, annab suure hoobi Saksa põllumajandusele, mis juba praegu kõrgete sisendhindade juures hakkab kaotama konkurentsivõimet. 

Põllumeestega on protestidel ühinenud ka teised ettevõtjad, eelkõige väikese ja keskmise suurusega ettevõtetest. Väga paljud ettevõtlusvaldkonnad on kriitilised valitsuskoalitsiooni sammude osas, mis pärsivad oluliselt konkurentsivõimet ja koormavad ettevõtteid tarbetute kohustustega, olgu selleks siis aina suurenev bürokraatia ja regulatsioonide hulk, sisuline sund tegeleda ideoloogiliste teemadega, millel puudub seos äritegevusega, ning rohepöördest lähtuvad ettekirjutused, mis tekitavad ettevõtjatele suuri kulutusi. Tegemist on riigi aina süveneva sekkumisega ettevõtlusesse. 

Kuigi valitsus püüab põllumeeste protestidele panna külge paremäärmuslikku silti ja kantsler Olaf Scholz on proteste nimetanud koguni „ohuks demokraatiale", sõnas Saksa politseinike ametiühingute juht Rainer Wendt, et põllumehed on tegutsenud äärmiselt korrektselt ja teevad politseiga väga tihedat ja head koostööd. Wendt heidab poliitikutele, eriti roheliste partei poliitikutele, ette põllumeeste diskrediteerimist. Intervjuus Welt TV-le sõnas Wendt, et protestide kujutamine paremäärmusliku algatusena on väga pahatahtlik. „On jultumus sellisel viisil korralikke põllumehi kohelda," ütles Wendt. 

Põllumeeste protestiliikumise näol on tegemist Saksa Liiduvabariigi ajaloo kõige suurema meeleavaldusega. Seni on möödunud päevadel tulnud üle Saksamaa tänavatele ligi 100 000 traktorit, meeleavaldused on toimunud üle kogu riigi. „On olnud väga hea algus meie ühisele aktsioonile," märkis Saksa Põllumeeste Liidu president Joachim Rukwied.

Toimetas René Allik