Põllumeeste meeleavaldus Toompeal 2015. aastal. Foto: Scanpix

Täna ennelõunal kogunesid Toompeale talunikud, kes avaldasid meelt seoses lubatust väiksemate üleminekutoetustega riigieelarvest.

Sügisel avalikustati, et varasemalt lubatud 15,3 miljoni euro asemel plaanitakse eelarvest põllumeestele toetuseks eraldada vaid 5,3 miljonit eurot. Enne tänast meeleavaldust teatas riigikogu rahanduskomisjoni juht Aivar Kokk (Isamaa) siiski, et üleminekutoetusi eraldatakse plaanitust poole rohkem, 10,3 miljonit.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmuse sõnul on see küll samm paremuse poole, kuid sügisene toetuste kärpimine oli talunikele äratuskellaks.

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) väitis, et eelarveläbirääkimistel oli küll erakonna kindel soov põllumeestele lubatud mahus toetusi maksta, kuid kokkulepet ei saavutatud, vahendab Postimees. "Eelarve on alati valikute küsimus, soovid on alati suuremad kui võimalused," ütles Helme.

Detsembris võeti toetuse tõstmiseks viie miljoni jagu kasutusele valitsuse reservfondis kasutamata jäänud raha.

Meeleavalduse laiem mõte oli juhtida Euroopa Komisjoni järgmisel aastal lõppevale eelarveperioodile, millest põllumajandustoetused suuresti sõltuvad.

Põllumajandus-kaubanduskoja hinnangul on Euroopa Liit eelarveperioodil 2014-2020 eestlastele võrreldes teiste Euroopa riikidega oluliselt vähem toetusi maksnud, hoides kokku hinnanguliselt 600 miljonit eurot. Sellest hoolimata nõutakse tootmisnõuete täitmist ja avalike hüvede pakkumist.

Nii on eesti põllumehed teinud meile suure kingituse, mida sümboliseeris ka 30 kuupmeetrine Toompeale toodud "kingitus".

"Kuid meie põllumeestel pole enam jõudu sadade miljonite eurode suuruste kingituste tegemiseks," ütles Sõrmus. Seega soovitakse, et Euroopa Liidu eelarveperioodi 2021–2027 läbirääkimistel tagataks eesti talumeestele teiste El-i liikmesriikidega võrdsed toetused.

Veel kingiti igale riigikoguliikmele traktor. Tänulikult võttis kingituse vastu ka Riigikogu esimees Henn Põlluaas.

https://www.facebook.com/polluaashenn/posts/2882113571812520

 

Varasemalt on põllumehed koos (päris) traktoritega Toompeal meelt avaldanud ka 2015. ja 2016. aastal. Seekordsel meeleavaldusel võttis sõna hommikul vastselt ametisse nimetatud EKRE maaeluminister Arvo Aller, keda talunikud valdavalt peavad valdkonnas pädevaks eksperdiks ja kelle algavasse ametiaega suhtutakse lootusrikkalt.

Toimetas Oto Tuul