Erakonna Õigus ja Õiglus esimees, asepeaminister Jarosław Kaczyński. Foto: Scanpix

Poola valitsuserakondade valimiskampaania-suurkoosolekul 24. juunil rõhutati korduvalt, et Poola koht on Euroopa Liidus, kuid suveräänse riigina, mitte käsutäitjana. „Keegi ei tule meid õpetama ega meile midagi dikteerima," kuulutas asepeaminister Jarosław Kaczyński.

Poola, Saksa ja Tšehhi piiri kokkupuutekoha lähedal asuvas Bogatynia linnas toimunud vabaõhukoosolekul ütles erakonna Õigus ja Õiglus esimees, asepeaminister Jarosław Kaczyński, et Poola tahab jääda Euroopa Liitu, kuid suveräänse ja vaba riigina, teatas samal päeval Slovakkia ungarikeelne internetiväljaanne „Hírek". 

Kaczyński sõnul tõlgendavad erakonna poliitilised vastased sellist hoiakut rünnakuna EL-i vastu, kuid tegelikult olevat tegu hoopis naasmisega EL-i juurte juurde. Ta nimetas EL-i suureks ettevõtmiseks, kuid märkis samas, et praegu on EL rängas kriisis.

Asepeaminister arvustas mitmeid EL-i kavasid, sealhulgas nii rohepöördega seotuid kui ka ebaseaduslike sisserändajate sunniviisilise laialipaigutamisega liikmesriikide vahel seotut. Ta hoiatas, et Vahemere-kandist on taas oodata suurt sisserändelainet, samuti jätkub ebaseaduslike sisserändajate surve Valgevene–Poola piirile. Kaczyński rõhutas, et ta erakond ei luba selleski küsimuses teistel otsustada üle poolakate pea. Ta lubas, et EL-i asjaomase kava asjus korraldatakse Poolas rahvahääletus.

Kaczyński astus välja ka lähedalasuva Turówi pruunsöekaevanduse allesjäämise toetuseks, mille EL-i juhtkond oli – Tšehhi palvel – käskinud tänavu juuni algul sulgeda. Esineja juhtis tähelepanu asjaolule, et Turówi kaevandusest saadava pruunsöega köetava Bogatynia elektrijaama toodang katab 7–8 protsenti kogu riigi energiavajadusest, ning nimetas EL-i survet kaevanduse sulgemise nimel rünnakuks Poola riiklikule suveräänsusele. 

„Keegi ei tule meid õpetama ega meile midagi dikteerima," kuulutas Kaczyński.

Tänavu sügisel toimuvate parlamendivalimiste suurt tähtsust toonitas oma kõnes ka Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Valitsusjuht kutsus valitsusliitu ja tolle valijaid üles ühtsusele ning süüdistas opositsioonijõude, ennekõike suurima opositsioonierakonna juhti Donald Tuski, valitsuse laimamises. „Nad valetasid hommikul, valetasid päeval, valetasid õhtul, nagu Gyurcsányi doktriin ette näeb," lausus Morawiecki, meenutades Ungari endise peaministri võtteid, mille abil oli Ungari vasakpoolne opositsioon omal ajal edukalt sõdinud konservatiivide vastu. 

Suveräänsuse olulisuse tõi oma sõnavõtus esile ka parlamendi esimees Elżbieta Witek, öeldes: „Bogatynia on saanud Poola vabaduse ja suveräänsuse sümboliks."

Sama hoiakut väljendas ka justiitsminister Zbigniew Zobro, kelle sõnul on Turówist saanud Poola võitluse sümbol EL-i diktatuuri vastu ning ühtlasi suveräänse Poola sümbol.  

Toimetas Tõnu Kalvet