![](https://objektiiv.ee/app/uploads/2021/12/bigstock-construction-building-workers-18986783-1068x710.jpg)
Poola on kogemas kolmandat korda pärast riigi ühinemist Euroopa Liiduga oma ehitussektori kollapsit. Olemasolevate andmete põhjal on Poolas käesoleval aastal pankroti välja kuulutanud üle 700 ehitusettevõtte.
Ehitussektori kängumine käib taktsammu teiste tööstusharude kiratsemisega. Viimase kahe-kolme aasta jooksul on ehitustööde pakkumiste arv Poolas drastiliselt vähenenud. See trend on mänginud praeguses tööpõuas keskset rolli.
Illustreerimaks ehitussektori kriisi tasub märkida asjaolu, et 2024. aastal on Poolas pankroti välja kuulutanud 40% rohkem ettevõtteid kui 2023. aastal. Sealjuures on kõige rohkem hädas väikeettevõtted, mis tegelevad peamiselt installatsioonide paigaldamise, renoveerimise ja üldehitusega.
Tegemist on stagnatsiooniga kõikides sektori allharudes – nii eramuehituses, mis hõlmab peamiselt kortereid ja maju, kui ka avalikes projektides (näiteks teede ja raudteeliinide ehituses).
Viimase kahe-kolme aasta jooksul on Poola raudtee infrastruktuuri rekonstrueerimiseks korraldatud pakkumiste arv drastiliselt vähenenud, mis on tingitud peamiselt ELi rahaliste vahendite kokku kuivamisest.
Marcin Ogulewicz krediidikindlustuse ettevõttest "Coface" märgib, et Poola ehitussektor on hetkel kogemas nii viivitusi riikliku rekonstrueerimiskava vahendite kasutamisel kui ka raudtee investeeringute kokkuvarisemist.
Samuti on täheldada pikaajalisi ja ebaproduktiivseid arutelusid "energia muundamise" üle (märkus – "rohepööre") ning üldist inertsust, mis tuleneb investeerimisprojektide aeglasest läbivaatamisest valitsuse poolt.
Ogulewiczi arvates on Poola ehitussektori peamiseks eesmärgiks lähitulevikus lihtsalt ellu jääda, et oodata ära riiklike tellimuste päästerõngas, mille saabumine on samas tänini ebakindel.
Toimetas Adrian Bachmann