Poola liberalistlik peaminister Donald Tusk. Foto: Scanpix

Poola riigikaitseministeerium kaalub soosegaduses isikute integreerimist oma sõjaväe ridadesse, mis tähendab võimalikku kannapööret riigi senises poliitikas. Samm on plaanis täide viia pärast seda, kui Poola uus vasakliberalistlik valitsus Donald Tuski juhtimisel möödunud aasta detsembris võimule tuli.

Ministeeriumi ametnikud märkisid, et nad võtavad transseksuaalide ja intersooliste isikute piiratud sõjaväeteenistusse pääsemise küsimust "tõsiselt" ning uurivad sellega seonduvalt võimalust vaadata läbi valdkonda puutuvad määrused. Sellisena kõlas vastus liberaalse ajalehe Gazeta Wyborcza päringule, mis puudutas sõjaväe avatust soolise düsfooria all kannatavate isikute suhtes.

Ajalooliselt on transseksuaalidena määratletavad isikud Poolas sõjaväeteenistusest välja jäetud, mis on seni olnud vaidlustamata poliitikaks. Kuid Tuski ja tema koalitsiooni juhtimise all võib senine poliitika läbida revolutsioonilised muutused.

Pärast juhtkonna vahetust analüüsib kaitseministeeriumi praegune juhtkond, mida juhib Władysław Kosiniak-Kamysz, võimalikke regulatiivseid muudatusi, mis ei liigitaks enam soolise identiteedi häireid "haiguseks või defektiks". Sellekohane teave tuli välja ministeeriumi vastusest Gazeta Wyborcza päringule.

Ministeeriumi pressibüroo mainis, et ettepanekud muudatuste kohta, mis puudutavad sõjaväeteenistuskõlblikkuse hindamist ja sõjaväe arstlike komisjonide menetlusi "trans- ja intersooliste" isikute puhul, olid esitatud ministeeriumidevahelistel konsultatsioonidel, kuid neid ei kiitnud seni heaks riigikaitseministeeriumi eelmine konservatiivne juhtkond.

Ministeeriumi pressibüroo täpsustas oma positsiooni järgnevalt: "Me soovime kinnitada, et võtame transseksuaalide ja intersooliste isikute sõjaväeteenistusse pääsemise piirangute küsimust tõsiselt ning analüüsime võimalust muuta sellekohaseid määrusi."

2020. aastal kurtis kodanikuõiguste eestkõneleja, nüüdne justiitsminister Adam Bodnar minister Mariusz Błaszczakile saadetud kirjas, et nn transseksuaalide "juurdepääs sõjaväeteenistusse on piiratud" ja kutsus toona üles olukorda muutma.

Toimetas Markus Järvi