Ukraina mehed rindel Foto: Scanpix

Olles vastu võtnud kümneid tuhandeid mobilisatsioonikohustuslikke ukrainlasi, kaalub Poola nende tagasi saatmist kodumaale. 

Septembri seisuga oli Poola (riigi piirivalveameti statistika kohaselt) võtnud vastu hinnanguliselt 80 000 mobilisatsioonikohustuslikku ukrainlast. Sõdurite näljas Kiiev on asunud tänaseks esitama kriminaalsüüdistusi kodanikele, kellele on väljastatud sõjaväekutse rindele, ent kes on hoidunud sõtta minemast, otsustades (sageli altkäemaksude abil) sõjakeerisesse langenud riigist pageda, vahendab Remix News

Ukraina parlamendi "Rahvateenrite" partei liige Davyd Arakhamia hoiatas hiljuti tehtud avalduses, et sõja eest põgenenud ukrainlasi, kellel on mobilisatsioonikohustus, võib oodata välja saatmine Ukrainasse sõltumata nende asukohariigist.  

Arakhamia, kes on Ukraina parlamendi riigikaitse, julgeoleku ja luurekomiteede liige, süüdistas ukrainlasi miljonite dollarite eest altkäemaksude maksmises lootuses sõja eest põgeneda, selle asemel et minna rindele sõdima. Hetkel olevat võltsitud dokumentide, mille abil mobilisatsioonist ja riigist pääseda, hinnaks Ukraina turul umbes 15 000 dollarit. 

Poola piirivalve andmetel on sõja algusest alates Poolasse sisenenud umbes 80 000 mobilisatsioonieas ukrainlast, kuid hetkel on ebaselge, kui paljud nendest on väeteenistuseks kõlbulikud. Ukraina riikliku julgeoleku komitee liige Fedir Wenyslavski leiab, et märkimisväärne osa Poola pagenud 80 000-st mobilisatsioonieas noorest mehest on tegelikkuses ilmselt piisavalt terved rindele saatmiseks ning usub, et Ukraina riigi prokuratuur esitab nendele süüdistused väejooksu paragrahvi alusel. 

Kas põgenikud väljastatakse Ukrainale või mitte, otsustaks Poola kohus. Hetkel eksisteerib Varssavi ja Kiievi vahel lepe, mille kohaselt Poolal on kohustus Ukrainale üle anda vaid need isikud, kellel on tuvastatud süü immigrantide illegaalsele smugeldamisele kaasa aitamises. 

Toimetas Adrian Bachmann