Varssavi peapiiskop kardinal Kazimierz Nycz. Foto: Scanpix

Varssavi linnapea Rafał Trzaskowski kehtestas Poola pealinnas hiljuti uue poliitika, mis keelab religioossete sümbolite kasutamise Varssavi linna ametiruumides, sütitades sedasi märkimisväärse arutelu religioossete ja poliitiliste juhtfiguuride seas. 

Łódźi peapiiskop, kardinal Grzegorz Ryś kritiseeris meediale esinedes uut poliitikat, mille kohaselt võetakse avalikest ruumidest ära religioosne identiteet, rõhutades, et autentsele kogukonnale on omane individuaalsete identiteetide omaksvõtmine mitte nende tühistamine. 

Kardinal Ryś tõi esile Suurbritannia "usulise neutraalsuse" mudeli, kus riik rahastab nii avalikke kui ka erakoole, sealhulgas usulisi koole, näitena mitmekesisuse toetamisest, ilma ühtsust kehtestamata.

"Neutraalne toetus ehitab kogukonda, seevastu nõudmine, et igaüks kustutaks oma uskumuste väljenduse, ei tee seda," teatas Ryś. 

Ka Varssavi peapiiskop kardinal Kazimierz Nycz võttis teemal sõna, tuletades avalikkusele meelde, et riikide ajaloolised katsed suruda peale religioosse identiteedi absoluutset kustutamist ei ole mitte kunagi viinud millegi hüveliseni.

Nycz rõhutas pluralismi ja kõigi ühiskonnagruppide ja nende tavade, sealhulgas religioossete sümbolite austamise tähtsust.

Vaatamata kleerikute kriitikale, kaitses Varssavi uus linnapea Trzaskowski vastu võetud määrust, selgitades, et regulatsiooni eesmärk on tagada "neutraalsus ja mittediskrimineerimine". 

Linnapea teatas lisaks, et traditsioonilised üritused, nagu Varssavi 1944. aasta ülestõusu mälestusüritused, säilitavad oma ajaloolise religioosse komponendi. Ta märkis ka oikumeeniliste palvuste jätkumist sellistes kohtades nagu Wolski kalmistu. 

Opositsiooni jäänud "Seaduse ja õiguse partei" (PiS) parlamendiliige Sebastian Kaleta on omalt poolt aga teatanud, et kavatseb Varssavi religioossete sümbolite eemaldamise poliitika juriidiliselt vaidlustada, väites, et uus direktiiv rikub Poola põhiseaduse poolt antud usuvabaduse tagatisi.

Toimetas Adrian Bachmann