Poola põhiseaduskohtu hoone 28. 04.2021. Foto: Scanpix

Poola põhiseaduskohus otsustas 8. oktoobril, et Poola põhiseadus on Euroopa Liidu seadustest kõrgemal. Kohus leidis, et kui Euroopa seaduseid rakendatakse vastuolus Poola poolt Euroopa Liidule antud volitustega ja need on vastuolus riigi põhiseadusega, siis pole need Poola seadusandlusega kooskõlas.

Otsuse langetati vastusena käesoleva aasta märtsis Poola peaministri Mateusz Morawiecki poolt esitatud küsimusega, kas mõned Euroopa Liidu lepingu artiklid on kooskõlas riigi põhiseadusega. Euroopa Komisjon kuulutab, et lepingud annavad sellele õiguse otsustada, milline peab olema liikmesriikide õigusriik, vahendab ReMix.

Märtsis otsustas Euroopa Kohtus, et Euroopa Liit võib käskida liikmesriike tühistada teatud põhi- ja tavaseaduse klausleid. Euroopa Kohus leidis, et teatud Poola seadusandluse osad on Euroopa Liidu seaduste vastu, juhtides täpsemalt tähelepanu "rikkumistele", kuidas Poola määrab kohtunikke. 

Poola põhiseaduskohus pole sellise vaatega päri:  

Euroopa Kohtu püüdlused sekkuda Poola seadusandlikesse mehhanismidesse rikub … seaduseid, mis sätestavad põhiseaduse ülimuslikkuse ja reegleid, mis austavad Euroopa Liidu integratsioonis suveräänsust.

Poola peaminister Morawiecki kommenteeris sotsiaalmeedias kohtu otsust:

Poola ja teiste Kesk-Euroopa riikide liitumine Euroopa Liiduga on viimastel aastakümnetel üks olulisemaid sündmusi. Seda nii meie kui Euroopa Liidu jaoks. Kõik on sellest võitnud.

Selle tõttu ma pean selgelt välja ütlema: Poola koht on ja jääb osaks Euroopa Liidu rahvaste perest.

Peaministri sõnul kinnitas põhiseaduskohtu otsus seda, mis on kirjas riigi põhiseaduses: 

Põhiseadus on kõrgemal kõigest ülejäänud seadusandlusest. Sama on kinnitanud viimastel aastatel paljude teiste liikmesriikide kõrgemad kohtud.

Meil on samasugused õigused kui teistel riikidel. Me soovime, et neid õiguseid austataks. Me ei ole Euroopa Liidus kutsumata külaline ja see on põhjus, miks me ei luba ennast kohelda, nagu mõnda teisejärgulist riiki. 

Poola kõrgeim kohus pole üksi. Eelmisel aastal otsustas Saksamaa kõrgeim kohus. Kuid erinevalt Poolast pole Saksamaa võrreldavalt Euroopa Liidu vaenu all. Liit ähvardab Poolat toimuva õigusreformi ja hulga muude ideloogiliste vastuolude pärast jätta ilma Euroopa Liidu toetustest. 

Morawiecki kinnitas, et Poola soovib vastastikusel austusel toimivat Euroopa Liitu, mitte riikide ühendust, milles mõned on võrdsed ja teised veelgi võrdsemad:

See on meie kogukond, meie Liit. Meie soovime sellist Liitu ja see on Euroopa Liit, mille loomisega me jätkame.

Kohtu otsuse peale kutsus opositsioonilise Kodanikuplatvormi juht Donald Tusk pühapäeval 10. oktoobril inimesi tänavatele kõrgema kohtu otsuse vastu meelt avaldama. Vastupidiselt peaministri ja kohtu kinnitusele hirmutas Tusk inimesi polexitiga – Poola Euroopa Liidust lahkumisega. Mis võib olla põhjus, miks sajakonnas Poola linnas tulid inimesed tänavatele. Varssavis osales Lossiväljakul toimunud meeleavaldusel mõne hinnangu kohaselt kuni 100 000 inimest.

Eesti põhiseaduse esimese peatüki kolmas paragrahv sätestab:

Riigivõimu teostatakse üksnes põhiseaduse ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel. Rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtted ja normid on Eesti õigussüsteemi lahutamatu osa.

Toimetas Karol Kallas