Foto: Bigstockphoto.com

Poola liberalistist professor Wojciech Sadurski tuli välja avaldusega, et Poola põhiseaduse rikkumine on õigustatud, juhul kui see aitab "välja juurida" konservatiivse Õiguse ja Õigluse (PiS) partei liikmed, kellel ei tohi mitte mingil juhul lubada naasta võimule.  

Sadurski süüdistas endist PiSi peaministrit Mateusz Morawieckit võimu "anastamises", kuna Morawiecki üritas moodustada valitsust olukorras, kus tema erakonnal ei olnud selleks  parlamentaarset enamust.

Vaatamata Sadurski väidetele on Poola presidendil põhiseaduse kohaselt õigus nimetada peaminister ametisse ka vahetult ning üksnes olukorras, kus kandidaat ei saavuta valitsuse moodustamiseks vajaminevat enamust, läheb see õigus üle parlamendile. Sedasi juhtuski ja Donald Tusk valiti nõuetekohaselt Poola uueks peaministriks.

Sydney ülikoolis õigust õpetav akadeemik kutsus poolakaid üles "otsustavale jõupingutusele", et Poola riik PiSist hoolimata põhiseadusest puhastada, öeldes, et need, kes põhiseaduse koostasid, "ei osanud ette näha, et barbarid selle ühel heal päeval pea peale pööravad".

Küsimusele, millistes valdkondades peaks Poola uus vasakliberaalne valitsus rikkuma põhiseadust ja seaduse üheselt mõistetavaid pügalaid, vastas Sadurski:

"Oleme olukorras, kus (Poola) riigiinstitutsioonid on autoritaarsete isikute poolt möödunud aastatel sedavõrd sügavalt ära rikutud, et nende taastamine pole demokraatia ja õigusriigi printsiipe rangelt jälgides enam võimalik". 

Sadurski märkis, et Poola põhiseaduskohus, riiklik kohtunike nõukogu ja erisugused Poola avalik-õiguslikku meediat reguleerivad asutused on muutunud "rikutuks" ja need tuleb võtta üle mistahes vahenditega, arvestamata sealjuures "juriidilisi nüansse".

"Meie, demokraadid, ei saa saada nende pantvangideks, kes rikkusid põhiseadust," lõpetas Sadurski oma poleemika.

Toimetas Adrian Bachmann