Poola leiab, et Saksamaa peab neile Teise Maailmasõja jooksul tehtud kahjude eest maksma 1,3 triljonit eurot. Kui Saksamaa seda maksta ei taha, lubab Poola võtta teema üles rahvusvahelistes organisatsioonides.
Poola asevälisministri Arkadiusz Mularczyki sõnul võib Poola teemapüstitus, kui palju kahju Saksamaa Teise maailmasõja ajal Poolas korda saatis, teha kahju Saksamaa rahvusvahelisele mainele, vahendab uudisteportaal ReMix.
"Saksamaa ees on valik: kas see istub Poolaga ühe laua taha maha, või me tõstame teema üles rahvusvahelistes esinduskogudes, näiteks ÜROs, Euroopa Nõukogus ja Euroopa Liidus," teatas Mularczyk, kes on Poola reparatsioonide komissar.
Septembris avaldas Poola valitsus uuringu, milles kirjeldatakse täpsemalt, kuidas 1,3 triljoni euro suurune summa Saksamaa poolt Poolas toime pandud Teise Maailmasõja sõjakoleduste eest kokku saadi. Toona saatis Poola sel teemal ametliku diplomaatilise noodi Euroopa Liidule, NATOle ja Euroopa Nõukogule, et suurendada teadlikkust reparatsioonide nõudmisest.
Poola valitsus kavatseb samuti korraldada rahvusvahelise konverentsi, millel osalevad riigid, mis kannatasid Teise Maailmasõja ajal Saksamaa okupatsiooni käes. Osalejate seas on ära märgitud Kreeka, mis soovib samuti Saksamaalt kahjutasu saada.
"Saksamaa föderaalvalitsus ei saa selle teemaga oodata järgmiste valimisteni. Sel teemal peab toimuma dialoog, muidu on see meie naabruskonna läbisaamisele halb," selgitas Mularczyk.
Kahjutasu komissari sõnul pole nende nõude taga politika, vaid ainult "Poola väärikus".
Poola valitsuspartei Õigus ja Õiglus (PiS) juhi Jarosław Kaczyński sõnul on Saksamaaga käitud peale Teist Maailmasõda "äärmuslikult lahkelt".
Poola reparatsioonide nõudmise kriitikud leiavad enda poolt, et Poola sai peale 2. Maailmasõda omale suure tüki Saksamaast, kust aeti minema miljoneid etnilisi sakslasi. Samuti tapeti nii punaväelaste kui Poola vastupanuliikumise poolt suurel hulgal saksa tsiviilisikuid.
Saksamaa valitsus ise hindab, et sõja lõpupäevil tapeti põhjuseta kaks miljonit sakslasest tsiviilisikut, kellest paljud olid lapsed, naised ja vanurid. Oma kodu kaotasid kuni 14 miljonit sakslast.
Saksamaa valitsuse seisukohaks on, et teema on suletud.
Toimetas Karol Kallas