Abordimeeleavaldus Wroclawi linnas 26. oktoobril 2020. Foto: Scanpix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kaitses teisipäeval kohtuotsust, mis keelab abordi väärarenguga loote korral. Kuna kohtuotsus tõi endaga kaasa üleriigilised meeleavaldused, kutsus peaminister üles nendega kaasnenud vägivallaaktide, barbaarsuse ja vandalismi lõpetamisele, vahendab Postimees.

Poolas on juba kuuendat päeva avaldatud meelt kohtuotsuse vastu, millega keelatakse õigus abordile pea täielikult. Ainsaks erandiks on olukord, kui rasedus on vägistamise tagajärg või rasedus kujutab vahetut ohtu ema elule.

"Vägivallaaktid, barbaarsus ja vandalism on täiesti vastuvõetamatud," ütles peaminister Mateusz Morawiecki ja hoiatas, et mis tahes vägivaldne protest võib viia eskalatsioonini.

"Rünnakuid religioossete sümbolite ja kirikute vastu ei lubata," lisas ta mitmete protestide kohta, mida on korraldatud katoliku kirikutes. "Kõik, kelle jaoks Poola Vabariigi heaolu on väärtus, peaksid püüdma olukorda rahu tuua," lausus peaminister.

Meeleavaldajad nõuavad naistele õigust ise oma keha üle otsustada. "Otsustusõiguseks peab kõigepealt olema elus," kaitses aga konservatiivne peaminister kohtuotsust. Nimelt otsustas põhiseaduskohus läinud neljapäeval, et abordi lubamine väärarenguga loote korral on põhiseadusega ühildamatu, karmistades seeläbi abordipiiranguid veelgi.

Toimetas Martin Vaher