Poola riikliku lennufirma LOT Polish Airlines lennuk Boeing 787. Foto: Bigstock Photo

Plaani kohaselt kerkib lennujaam Baranowi küla kohale 2027. aastaks. Projekti kogumaksumus on üle 16,5 miljardi euro ja selle külastatavus ületaks Londoni Heathrow’ lennujaama aastase külastatavuse 22 miljoni reisijaga.

Hetkel veel vaid LOT Polish Airlines tegevjuht Rafal Milczarski visioonis olevate angaaride, terminalide ja õhkutõusuradade ehitamiseks tuleb küll likvideerida kohalik kaubamarket, Johannes Paulus II nimeline koolimaja ja kirik. Kuid tulemus oleks muljetavaldav, nagu kirjutab Bloomberg.

“Kesk-Euroopa vajab korraliku tsentraalset lennujaama. Me osaleme nii planeerimis- kui ehitustegevuses,” sõnas Milczarski.

Kui senise esikoha hoidja Londoni Heathrow’ külastatavus on 78 miljonit reisijat aastas, siis poolakate ambitsioon on viia see arv esilagu plaanitavalt 45 miljonilt lõpuks 100 miljoni külastuseni. Praegu on riigi suurim Varssavi Chopini lennujaam, mille aastane külastatavus on 16 miljonit reisijat. Suurprojekti maksumus on 70 miljardit zlotti ehk üle 16,5 miljardi euro.

Uus lennujaam asuks vaid 15-minutilise ringisõidu kaugusel Varssavi keskraudteejaamast ning sealt väljuksid teiste seas pikamaa lennud Aasiasse ja Ameerikasse.

Ehitustööd algavad 2021. aastal, kui Poola valitsus on omandanud Baranowi ja ümberkaudsete asulate maad.