Poola protesteerib Luksemburgis heaks kiidetud EL-i asüüli- ja migratsioonipoliitika reformi vastu, mille kohaselt peaksid migrantide vastuvõtmisest keelduvad riigid maksma nn trahvi.
Uute plaanitavate reeglite kohaselt (need peab veel kinnitama Europarlament) maksaks liikmesriik, mis keeldub migrante vastu võtmast, nn trahvi 22 000 eurot isiku pealt. Poola sõnul tähendaks see tagasiminemist aastasse 2015, mil Euroopa Liit sisenes ligi miljon sisserändajat, vahendab The Guardian.
Poole siseministeeriumi asesiseminister Bartosz Grodecki sõnas Luksemburgis siseministrite kohtumisel, et Varssav keeldub sellise trahvi maksmisest.
„Poliitiliselt, pragmaatiliselt ei ole see mehhanism meie jaoks aktsepteeritav," sõnas Grodecki.
Poola argumenteeris, et nad on võtnud vastu juba rohkem kui miljon Ukraina põgenikku, mis on suurim number Euroopas Saksamaa järel ning neil ei ole rohkem poliitilist manööverdamisruumi selles küsimuses.
„Meil ei ole mingit võimalust selgitada oma inimestele, et kui me ei võta rohkem migrante vastu, siis peaksime maksma nende inimeste eest," nentis Grodecki. Näiteks 2000 migrandi vastuvõtmisest keeldumise korral peaks Poola tasuma EL-i kassasse 40 miljonit eurot
EL-i uut plaani kritiseeris ka Ungari asesiseminister Bence Rétvári, kelle sõnul on näiteks Ungari ressursid migrantide vastuvõtmiseks juba piiri peal. Tema sõnul hakkavad uut reeglistikku kasutama ära ka kriminaalsed ühendused, mis sisserände organiseerimisega tegelevad.
Uute reeglite kohaselt saaks Eestisse paigutada aastas 79 sisserändajat, vahendab ERR, kes saadetaks siia nn jaotuskava alusel. Kui Eesti tahab nende vastuvõtmisest keelduda, siis tuleks tasuda Euroopa Liidule 1,7 miljonit eurot trahvi.
Toimetas René Allik