Läinud nädala lõpus läks Poola parlamendi alamkojast veenva häälteenamusega läbi eelnõu, mis võib seaduseks saades tuua kaasa abordi täieliku keelustamise riigis.
Poolt hääletas 267 rahvaesindajat, vastu olid 154. Nagu kirjutab LifeSiteNews, on võimas poolehoid märk sellest, et seadus – mille tekst on nüüd komisjonides viimistlemisel – võetakse lõplikul hääletamisel vastu.
Ettepanek abordid keelustada on Poolas kerkinud rohujuuretasandilt ega ole algatatud katoliku kiriku või valitsuse poolt, ehkki välismaine meedia seda niimoodi esitleb.
Poola demokraatia võimaldab kodanikel algatada seadusandlikke protsesse eelnõu vormis, mille saab esitada alamkojale, kogudes vähemalt 100 000 allkirja. Initsiatiiv abordi keelustamiseks sai üle 450 000 allkirja.
Uus seadus tagaks õigusliku kaitse kõikidele lastele alates eostumise hetkest. Selgesõnaliselt on eelnõus sätestatud, et kui ema elu päästa üritav arst põhjustab sündimata lapse surma, et oota teda karistus.
Ühtlasi ei ole eelnõu eesmärk karistada abordi teed läinud lapseootel naisi – otsuseõigus jääb kohtunikele.
Samal ajal on Poola valitsus tugeva surve all Euroopa Liidu organisatsioonide poolt, kus abordilobi on tugev. Valitsev erakond Õigus ja Õiglus (PiS) on aga saanud võimule elupooldava platvormiga ning valijad eeldavad riigijuhtidelt moraalset selgroogu.
Värskeima CBOS-i arvamusküsitluse valguses vastas 66 protsenti poolakatest jaatavalt järgmisele küsimusele: "Kas inimelu tuleks alati ja mistahes tingimustel kaitsta alates eostumise hetkest kuni loomuliku surmani?"