Lapsed Poola lippudega Krakowi keskväljakul. Taamal paistab Püha Neitsi Maarja kirik. Foto: Bigstockphoto

Poola rahvastiku loomulik iive langeb 2023. aastal 11,1% võrra, mis kujutab endast esmakordselt vastsündinute arvu langust suurusjärgus, mida registreeritakse kahekohalise protsendina. 

Sellised näitajad on avaldatud äsja Poola riikliku statistikaameti (GUS) poolt. 2023. aasta oli järjekorras kümnes, mil Poolas sündis vähem inimesi kui suri. GUSi poolt avaldatud andmetest nähtub, et Poola sisenes eriti kiire elanikkonna kahanemise perioodi 2018. aastal, olles tänaseks saanud üheks kõige madalama sündimusega riigiks Euroopas. 

2023. aasta jaanuari ja septembri vahelisel perioodil registreeriti Poolas 210 000 sündi ja 303 000 surma. 

Poola majandusteadlase Rafal Mundry hinnangul tähendab juba 6 aastat tagasi ülimadalal tasemel olnud sündimuse langemine 6 aastaga veel 30% võrra endast demograafilist kollapsi. 

Sotsioloogid ja majandusteadlased seletavad sündimuse kraatrisse langemist Ukraina sõja ja koroonasulgude järelmõjuga. Täiendava faktorina tuuakse esile asjaolu, et kuigi Poola töötuse määr on ajalooliselt madalal tasemel, platseerub riik Euroopas tagantpoolt teisele kohale kui hinnata pakkumisel olevate tööde kvaliteeti – sünteetiline näitaja, mis võtab arvesse tööturul saada olevate positsioonide töötunde, tasustatust, edutamise perspektiive ja tööturvalisust. 

Eurostati andmetel oli Poola sündimus 2021. aastal vaid 1,33 last naise kohta, mis on Euroopa üks madalamaid näitajaid Itaalia (1,25), Hispaania (1,19) ja Malta (1,13) ees. 

Aasta alguses läbi viidud küsitluse kohaselt plaanisid vaid 32% poolatare vanuses 18–45 saada lapsi. 

Toimetas Adrian Bachmann