Saksamaa valitsus on otsustanud, et viimased kolm töötavat Saksamaa tuumajaama suletakse käesoleva aasta lõpuks. Grupp Poola seimisaadikuid esitas Saksamaale soovi need rendile võtta ja jaamad sedasi sulgemisest päästa.
"Kui sakslased ei soovi ise oma tuumaenergiat kasutada, võiksid nad selle välja rentida," vahendab Poola Vasakparteisse kuuluva seimisaadiku Paulina Matysiaki mõtteid Breitbart.
Provotseeriva ettepaneku tegi Poola vasakpartei juuli keskel ja seda arutati seimi Euroopa asjade komisjonis. Saksamaa ajakirjanduse sõnul on võimalus, et ettepanek sakslaste poolt vastu võetaks, nullilähedane.
Käesoleva aasta lõpuks suletakse Saksamaal viimased kolm veel töötavat tuumajaama: Isar 2, Emsland ja Neckarwestheim 2. Otsuse tuumajaamade sulgemiseks langetas Angela Merkeli valitsus, mis otsustas peale 2011. aasta Jaapani Fukushima tuumajaama õnnetust Saksamaal tuumaenergia tarbimise lõpetada.
Samal ajal loodab Poola saada 2033. aastaks valmis oma esimese tuumajaama. Tuumajaama üritati kunagi rajada ka Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu abiga, kuid see mõte leidis otsa 1989. aastal.
Lewica Razem (vasakpoolsed koos) partei juht Adrian Zandberg leiab, et Saksamaa peaks tuumaelektrijaamade käitamist jätkama "Euroopa ja kliima turvalisuse ning kasu nimel". Samuti on partei kutsunud üles kehtestama moratooriumi Euroopa Liidus vähese süsinikuheitega elektriallikatest loobumisele, mille hulgas on tuumaenergia.
Tuumajaamade kasutamist on Saksamaal palunud jätkata ka Euroopa Komisjon.
Saksamaa ja Euroopa Liidu vahel valitsevad vastuolud, kas tuumaenergia on "roheline" või mitte. EL leiab, et see on keskkonnasõbralik, Saksamaa seevastu, et see on liiga "ohtlik".
Kuna tuumajaamad on otsustatud sulgeda ja Venemaa gaasitarned pole kindlad, siis on Saksamaa otsustanud asendada puhta tuumaenergia saastava söeelektriga. Selleks taaskäivitatakse isegi juba suletud söeeletrijaamu. Kui söepuudust saksamaal ei ole, siis ometigi on Saksamaad tabanud järgmine häda: Saksamaal veetakse sütt elektrijaamadesse pargastega mööda Reini jõge, kuid jõe veetase on suvel muutunud nii madalaks, et seda ei ole võimalik teha. Samuti ei saa sütt vedada raudteel, sest Saksamaa raudteed on üle koormatud.
Toimetas Karol Kallas