Lapsuke punavalge ämbriga. Foto: Bigstockphoto

Euroopa demograafiline tulevik paistab üha süngem. Uusimad andmed näitavad, et Poola on langenud maailma kõige madalama sündimusega riikide hulka. 

Poola statistikaamet (GUS) on avaldanud oma viimased demograafilised hinnangud aastaks 2023, mis näitavad sündide arvu 11-protsendilist vähenemist, millega on kaasnenud elanikkonna langus 137 000 inimese võrra aastas. See viib depopuleerimise kiiruse ühe keskmise suuruse linna suurusjärku aastas. 

Näitajate detailsem analüüs maalib Poola demograafilisest tulevikust aga veelgi süngema pildi.

Statistikaameti andmete kohaselt sündis Poolas möödund aastal vaid 272 000 last, mis kinnitab varasemaid hinnanguid ja annab märku märkimisväärsest demograafilisest muutusest. Näitaja markeerib sündimuse ajaloolist põhja, langedes esmakordselt alla 1,2 lapseni naise kohta, mis asetab Poola maailma madalaima sündimuse tasemega riikide hulka.

Sündide arvu vähenemine (alles 2017. aastal oli Poolas üle 400 000 vastsündinu) on osaliselt tingitud elanikkonna vananemisest ja fertiilses eas naiste arvu vähenemisest. Praegu on vaid 475 000 Poola naist umbes 30-aastased, mida peetakse sünnitamiseks kriitiliseks vanuseks, võrreldes kümne aasta taguse ajaga, mil samas vanusegrupis oli 660 000 naist. Eeldatavasti väheneb see arv järgmise 10 aasta jooksul veelgi, prognoositult umbes 340 000 naiseni.

Isegi kui 30-aastaste naiste laste saamine peaks järgmise kümne aasta jooksul kahekordistuma, jääks sündide arv konstantselt madalseisu. 

Poola demograafiline kollaps ei ole tingitud üksnes riigi demograafilisest struktuurist, vaid ka Poola naiste vähenevast soovist lapsi saada, mille põhjuseks on erinevad tegurid, sealhulgas kultuurilised muutused, hirm sünnituse ees, mure lapse tervise pärast, viljakusprobleemid, kliimamuutuse kartused (sic!) ja üha keerukam väljakutse leida endale sobiv partner poliitilise polariseerumise ja sotsiaalmeedia mõju tingimustes.

Majanduslikud tegurid, nagu kõrgemad intressimäärad, eluasemehindade tõus, inflatsioon ja Ukraina konflikt, halvendavad olukorda veelgi, pärssides perekonna loomise motivatsiooni. Demograafid ennustavad, et 2027. aastaks võib sündide arv Poolas langeda alla 200 000, mis näitab, et rahvaarvu vähenemine on Poola jaoks vältimatu suundumus.

Vaatamata võimalikule sisserände suurenemisele ei ole tõenäoline, et Poola rahvaarv tulevikus kasvab, mis tähendab omakorda, et riik peab valmistuma drastiliste demograafiliste muutuste mõjuks pensionisüsteemile, tööturule ja tervishoiusektorile.

Poola valitsuse ees seisavad seetõttu rasked ja ebapopulaarsed otsused, kuna kõrgemad maksud ja pensioniea tõstmine näivad olevat nüüd vältimatud. 

Toimetas Adrian Bachmann