Traktorid Gdanski tänaval, 9.02.2024 Foto: Scanpix

9. veebruaril kogunes Poola linnade tänavatele tuhandeid traktoreid, millega kohalikud põllumehed näitavad välja Euroopa Liidu rohelisest kokkuleppest ja Ukraina odavate toiduainete sisseveost tingitud meelehärmi.

Ühtekokku tõkestati liiklus ligikaudu 260 suuremal tänaval ja maanteel üle riigi. Talunikega ühinesed veoautojuhid, mesinikud ja metsamehed. Meeleavaldusi toetavad pea kõik Poola põllumeeste ühingud, vahendab Euractiv.

Meeleavaldused kestavad vähemalt 30 päeva.

"Me seisame vastu piirangutele, mida Euroopa roheleppega meile peale sunnitakse ja Ukraina madala kvaliteediga toiduainete sisseveole Poolasse, mis on tingitud Euroopa Liidu poolt leevendatud kaubandusreeglitest," selgitas ajakirjanikele Kesk-Poolast pärit õunakasvataja.

Käesoleva aasta 31. jaanuaril pikendas Euroopa Komisjon veel aastaks aega, kui Ukraina ekspordilt Euroopa Liitu ei koguta impordimakse ega rakendata kvoote.

Talunike sõnul ei vasta Liidu kohalikke talunikke kaitsma mõeldud meetmed tegelikele vajadustele.

Probleem Ukraina toiduga

Poola on üks Euroopa Liidu riikidest, mis on saanud kõige enam kannatada nõndanimetatud solidaarsuskoridoride tõttu, mille kaudu Ukraina saab oma kaupu välisriikidesse eksportida.

Poola solidaarsuskoridoride läbimise asemel jääb suur hulk Ukraina toodetest pidama Poola turule, mis vähendab nõudlust Poola enda toodete järele ja sunnib tootjaid hindu alandama.

Toodete seast leiab Ukraina vilja ja jahu, linnuliha, munad, suhkru, piima, külmutatud pehmed puuviljad ja isegi õunamahla. Poola on Hiina Rahvavabariigi järel maailmas suuruselt teine õunamahla eksportija.

Põllumajandustootjate liitude ühenduse esindaja Jacek Zarzecki leiab: "Meie hinnangul on solidaarsuskoridorid läbi kukkunud. Ukraina kasutab neid oma põllumajandustoodangu eksportimiseks Euroopa turule, kuna see on Kiievile kasulik."

Poola põllumajandusministeeriumi andmetel on Ukrainast soovitud Poola tuua riknenud toiduaineid.

Põllumajandusminister Czesław Siekierski teatas veebruari alguses, et kehtima jääb ühepoolne impordikeeld Ukraina toiduainetele ja seda seniks, kui leitakse lahendus, kuidas Ukraina pool ei saaks solidaarsuskoridore kurjasti ära kasutada. Nii põllumeeste kui poliitikute hulgas levib nõudmine, et sisseveo piirangud tuleb kehtestada ka teistele Ukraina toodetele.

Lisaks levivad kahtlused, et Ukraina kaudu veetakse Euroopa Liidu turule Venemaa ja Valgevene toiduaineid ning muid kaupu.

Rohepöördega seotud probleemid

Poola talunikud protestivad lisaks Euroopa rohekokkuleppega kehtestatud reeglite vastu, mis muudavad toiduainete tootmise keerulisemaks.

Maamehed osutavad, et neilt nõutakse heitmekoguste vähendamist ja loomade heaolu parandamist, kuid mingeid toetusmeetmeid sellega ei kaasne.

Euroopa Komsjon tegi vahepeal ettepaneku, et Poola talunikud võivad 2024. aastal kasutada sööti määratud maid põlluna ja kasutada suuremas koguses taimemürke, kuid talupidajate sõnul on sellised lubadused naeruväärselt pisikese ulatusega.

Samamoodi on Poola talunike ühenduste liidu juhi Jacek Zarzecki sõnul Euroopa Komisjoni lubadus alustada "Euroopa põllumajanduse teemal talupidajatega strateegilist dialoogi" tühine.

"Euroopa Komisjon peab aru pähe võtma. Euroopa Liidu institutsioonid peavad tagasi kutsuma kõik Euroopa rohelise kokkuleppe varjus kehtestatud regulatsioonid, mis mõjuvad põllumajandusele kahjulikult," leiab ta.

Visegrád on ühel meelel

Suure tõenäosusega laienevad talumeeste ja nende toetajate "Euroopa rohelise fanatismi" vastased meeleavaldused peatselt üle Visegrádi riikide.

Tšehhi Vabariigi põllumajanduskoda kutsus kõiki Euroopa Liidu põllumehi ühinema üleeuroopaliste meeleavaldustega ja tegema koostööd. 12.–13. veebruarini toimub Poolas Visegrádi grupi (Tšehhi vabariik, Ungari, Poola ja Slovakkia) kohtumine, kus üheks teemaks on põllumajanduse ja rohepöörde suhted.

Jaanuaris lubasid Poola talunikud peatada meeleavaldused kuni märtsini ja pidada valitsusega läbirääkimisi. Zarzecki toob põhjusena, miks uuesti meelt avaldama hakati, välja põllumeste "liiga suure" meelekibeduse ja pettumuse ning peatselt algava külvihooaja.  

"Meeleavaldused muutuvad veelgi jõulisemaks, kui Euroopa Komisjoni president [Ursula] von der Leyen ei anna selget lubadust muuta ühtse põllumajanduspoliitika (CAP) reegleid," lisas põllumeeste esindaja. Tema sõnul on endise komisjoni rohelise kokkuleppe asepresidendi Frans Timmermansi kehtestatud poliitikad "lõplikult läbi kukkunud ja Komisjonil tuleb seda tunnistada ning vastavalt tegutseda". 

Toimetas Karol Kallas