Poola tervishoiuminister Adam Niedzielski Foto: Scanpix

EL-i liikmesriigid üritavad juba pikemat aega tulutult saada ravimiskontserne nõusse koroonavaktsiinide ostulepingute muutmise osas, et tarned lõppeksid ja kasutute vaktsiinide eest ei peaks tasuma. Pfizer pakkus enda poolt nahaalse lahenduse. 

Pärast koroonavaktsineerimise kampaaniat istuvad EL-i liikmesriigid tohutute vaktsiinivarude otsas ja uued tarned on nii sellel kui ka järgmisel aastal peale tulemas, vahendab Die Welt. Liikmesriigid on seni tulemusteta püüdnud ravimikontsernidega jõuda kokkuleppele, et vaktsiine enam ei saadetaks ja kasutute vaktsiinide eest ei peaks liikmesriigid enam miljoneid välja käima. 

Üks EL-i liikmesriikidest kaotas tulutute läbirääkimiste juures oma kannatuse ja kirjutas avaliku kirja. Poola tervishoiuminister Adam Niedzielski pöördus täna avaliku kirjaga „Pfizeri aktsionäride" poole. Minister toob välja, et praeguses „stabiilses epidemoloogilises olukorras" on Pfizeri poolt sadade miljonite dooside tarnimine „täiesti mõttetu". 

Minister, kes küll mõni aeg tagasi ülistas Pfizerit koroonavaktsiinide väljatöötamise eest, tõdes, et praegu ei ole enam ühtegi koroonavaktsiinidest huvitatud riiki ja seetõttu peab ravimigigant oma kasumiahnust piirama.

Niedzielski avab esmakordselt ka mõned detailid Euroopa Komisjoni ja ravimikompanii vahelistest läbirääkimistest. Nimelt tegi Pfizer ettepaneku, et EL maksaks iga doosi eest, mis on küll ostulepingus ette nähtud, aga ei tarnita, pool selle maksumusest. „Need on sõna otseses mõttes doosid, mida pole kunagi toodetud ja mida kunagi ka edaspidi ei toodeta, seega ei tohiks me Pfizerile sentigi maksta," on minister resoluutne.

Minister kirjutab, et tal on „äärmiselt" kahju teha järeldus, et ravimikompanii ei ole valmis „näitama üles mingitki rahuldavat paindlikkuse taset ja teeb mingisuguseid ebareaalseid ettepanekuid". Pfizeri poolt olla küll valmidus läbi rääkida, küll aga puuduvat „humaanne lähenemine". Niedzielski nõuab Pfizerilt „vastutust EL-i kodanike ja liikmesriikide suhtes ning head usku lahendusse, mis oleks aus kõigi suhtes". Minister loodab enda sõnul, et ravimitööstus ei lähtu ainult kasumist ja rahast. 

Märtsi keskel tegid mitmed Kesk-Euroopa riigid (Bulgaaria, Poola, Leedu ja Ungari) avalduse, milles osutati, et „me ei ole nõus tarnetega, mis ületavad liikmeriikide vajadusi ja mida liikmesriigid ei soovi". Pfizer suhtus sellesse avaldusse „õlakehitusega", märgib Die Welt.

Toimetas René Allik