Poola välisminister Radek Sikorski koos Margus Tsahknaga. Foto: Scanpix

Poola eemaldub eelmise valitsuse aetud poliitikast ning lõpetab „tarbetu külma sõja" Euroopa Liidu asutustega, lubas 15. veebruaril Poola välisminister Radek Sikorski.

Erakonna „Õigus ja õiglus" juhitud eelmine valitsus läks Euroopa Liiduga tülli mitmes küsimuses, mis puudutasid õigusriiki ning loodushoidu. Seetõttu külmutas EL miljardeid Poolale mõeldud eurosid, teatas Slovakkia riiklik uudisteagentuur TASR.

Eelmise valitsuse võimulolekuajal teravnesid Poolal suhted ka Saksamaaga, kuna „Õigus ja õiglus" pooldas liikmesriikide suuremat tegevusvabadust ja otsustusõigust, Saksamaa juhtkond aga mitte.

Suhteid halvendas toona seegi, et Poola juhtkond esines aeg-ajalt Saksamaa-vastaste seisukohtadega ning käivitas kampaania, milles nõudis Saksamaalt Teise maailmasõja ajal tekitatud kahjude hüvitamist. 2022. aastal nõudis tollane Poola valitsus Saksamaalt 1,3 miljardi euro suurust sõjakahju-hüvitist, meenutas 14. veebruaril 2024 Ungari internetiväljaanne „Portfolio".

Prantsuse ja Saksamaa välisministriga 12. veebruaril kohtunud Sikorski teatas seejärel ajakirjandusele, et Poola „lõpetab tarbetu külma sõja EL-i asutustega ja Saksamaaga, mis ei lase kasutada taasterahastu raha samamoodi kui kasutavad teised liikmesriigid".

Rahalisi vahendeid, mille kättesaamine oli Sikorski sõnul „rumalate jageluste tõttu EL-iga drastiliselt hilinenud", läinuks ta hinnangul väga vaja, et lõpule viia Poola moderniseerimine.

Peaminister Donald Tuski juhitav valitsus ongi nimetanud üheks oma olulisemaks eesmärgiks EL-i toetusraha lahtikülmutamist.

Toimetas Tõnu Kalvet