Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Foto: Scanpix

Poola valitsus valmistab ette seadust, mis reguleerib Ukraina põgenike elu-olu ja näeb ette põgenike majutajate tasustamise.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki pöördus ametlikult kõigi poolakate poole, kes majutavad põgenikke oma kodudes ja tänas neid Polsat Newsi vahendusel, vahendab uudistekanal ReMix

Ta teatas:

Me tahame et sellisest abist saaks süstemaatiline abitegevus. Sellel põhjusel oleme me ette valmistanud seaduseelnõu, mis peaks peatselt parlamenti jõudma. Uues seaduses nähakse ette inimestele, kes võtavad vastu Ukraina sõjapõgenikke, päevas 40 zlotti (8€) põgeniku kohta. Küte ja toit ju maksavad midagi. 

Uue seadusega soovitakse reguleerida samuti põgenike haridus- ja tervishoiuküsimusi. Poola peaminister teatas, et Euroopa Liit on valmis selliseid lahendusi toetama.

Ta osutas siiski, et kui poolakad annavad endast Ukraina põgenike aitamiseks kõik, mis võimalik, siis suur osa Euroopast seda ei tee:

Mida kaugemal on keegi Venemaa piirist, siis seda vähem mõistetakse kui suurt ohtu see riik kujutab. Meie saame sellest aru ja küsime: Mida te ootate? Kas te soovite Katõni (Katyń) kordumist? Neil (venelastel) on juba küüditamise nimekirjad valmis ja nad teavad, keda mõrvata ja hävitada. See on viis kuidas venelased asju ajavad – brutaalselt. Palun aidake see ära hoida.

Peaminister lisas, et kuigi Venemaa energiallikate tarnimise lõpetamine teeb Läänele majanduslikult haiget, on see palju valusam Moskvale ja nii võetakse lõpuks Vladimir Putini sõjamasinalt kütus ära.

Morawiecki jätkas:

Hitler ei jäänud rahule Tšehhoslovakkiaga ja tuli Poolale kallale. Ta ei jäänud rahule Poolaga ja ründas Prantsusmaad. Mu kallid sõbrad Lääne-Euroopast – seda õppetundi ei tohi unustada.

Ukraina sõda on kestnud pea kaks nädalat. Venemaa rünnaku on hukka mõistnud suurem osa rahvusvahelisest kogukonnast ja Moskvale on kehtestatud ennenägematud sanktsioonid. Samas paistab, et maailma kõige rahvarohkem riik Hiina toetab Venemaad. India on sõja suhtes jäänud neutraalsele positsioonile.  

Pühapäevase seisuga oli Poola jõudnud üle ühe miljoni Ukraina põgeniku. Poola rahvaarv on pisut alla 38 miljoni inimese. 

Toimetas Karol Kallas