Jaroslaw Kaczynski

Poola juhtiva rahvuskonservatiivse erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) liider Jaroslaw Kaczyński hinnangul tuleks karusloomafarmid keelustada, kuna töösturid ei suuda tagada loomadele sobivaid tingimusi ega hoida ära nende kannatusi.

9. septembril avaldasid aktivistid loomakaitseorganisatsioonist Nähtamatud Loomad Poolas kahekuulise uurimise šokeerivad tulemused, mis viidi läbi Poola suurimas karusloomafarmis. Naaritsafarmis tööl olnud aktivist dokumenteeris muuhulgas kannibalismi, lahtiseid haavu ja ravimata haigeid loomi.

Juhtumi kohta esitati politseile süüteoteade. Poola juhtiva erakonna Tõde ja Õiglus liider Jarosław Kaczyński kutsus pärast kaadrite avalikustamist kokku pressikonverentsi. "Olen kaua aega uskunud, et uus loomakaitseseadus on vajalik. Eelnõu on valmis ja varsti esitame selle parlamendile," sõnas Kaczyński pressikonverentsil.

Uuele loomakaitseseadusele on toetust avaldanud ka Poola peaminister Mateusz Morawiecki, kes sõnas, et "loomade hea kohtlemine ning ebavajalike kannatuste leevendamine ei ole parem- või vasakpoolsuse küsimus, see on osa inimlikkusest".

Uurimise maailma suurimas karusloomafarmis viis läbi Yevhen, Ukraina Nähtamatute Loomade haruga seotud aktivist. Ta alustas käesoleva aasta 16. juunil tööd Góreczkis asuvas mingifarmis, mille omanik on Wojciech Wójcik, kes on Poola Karusnahaliidu presidendi, Szczepan Wójciki vend ja äripartner. Tegu on tõenäoliselt maailma suurima karusloomafarmiga – töötajate hinnangul võib seal olla ligi pool miljonit looma. Yevhen dokumenteeris kahe kuu vältel farmis valitsevaid tingimusi, kasutades telefonikaamerat ja peidetud kaamerat.

Yevhen nõustus end avalikkusele esitlema ja rääkima kaamera ees oma farmis töötamise kogemustest – tema lugu näidatakse organisatsiooni kodulehel avaldatud filmis. Aktivist kirjeldab muuhulgas surnud minke, keda ta igapäevaselt puuridest leidis, ning "haiglat" – haigetele loomadele mõeldud hoonet, kus nad ei saanud aga arstiabi, vaid lihtsalt ootasid surma gaasikambris või ravi puudumise tõttu surid piinarikkalt sealsamas.

Pärast materjali avalikustamist korraldas Poola juhtiva erakonna Tõde ja Õiglus president pressikonverentsi, kus teatas loomakaitse eelnõupaketist, mille eesmärgiks on muuhulgas ka karusloomafarmide keelustamine Poolas. "Seda võiksid toetada kõik head inimesed", ütles Kaczyński

«Poola ühiskond ei taha karusloomakasvatust ning ka tööstuse suurimad tegijad ei suuda tagada loomadele sobivaid tingimusi ega hoida ära nende kannatusi, isegi kui nad valjuhäälselt vastupidist kinnitavad.» ütles Paweł Rawicki, Poola Nähtamatute Loomade president.

Karusloomafarmide keelustamine on sel sügisel arutlusel ka Eestis, kus riigikogu on menetlemas Nähtamatute Loomade rahvaalgatust karusloomafarmide tegevuse lõpetamiseks.

"Kuna avalik arvamus ei toeta karusloomafarmide tegevust, on Eesti karusnahatööstus sisuliselt kokku kuivanud ja loomade arv on vähenenud enam kui 90%," kommenteeris Nähtamatute Loomade president Kristina Mering. "Näeme kasvavat toetust karusloomafarmide keelustamisele ka Riigikogu liikmete hulgas, seega loodame, et ligi 10 aastat arutluse all olnud probleem saaks lõpuks positiivse lahenduse sel sügisel," lisas Mering.

Konservatiivsed erakonnad on ka teistes riikides, nagu näiteks Tšehhi ja Inglismaa, astunud loomade kaitseks välja ning keelustanud karusloomafarmid.

Toimetas Markus Järvi