Põhiseaduse Assamblee liige ja emeriitprofessor Ülo Vooglaid rääkis 27. mail 2023 Riigikogu ees toimunud meeleavaldusel esitatud videopöördumises, et Põhiseaduse Assamblees ei tekkinud toona üldse küsimust selle kohta, mis asi on perekond ja abielu. Tema sõnul oli arusaam abielust kui mehe ja naise vahelisest liidust põhiseaduse koostamisel sedavõrd enesestmõistetav, et polnud kedagi, kes oleks saanud sellest kuidagi teisiti aru.

"Mul oli õnn ja au olla Põhiseaduse Assamblee liige. Ja mäletan väga hästi, et Põhiseaduse Assamblees ei tekkinud üldse küsimust selle kohta, mis asi on perekond, mis asi on abielu. Paragrahvis 27 sõnastatud arusaam perekonna tähtsusest ja abielust kui mehe ja naise liidust on sedavõrd enesestmõistetav, et tol ajal, kui põhiseadust koostati, polnud kedagi, kes oleks saanud kuidagi teisiti aru… see oli enesestmõistetav," rääkis Vooglaid.

Ta rõhutab, et ühiskonna arengu eelduseks ongi seesama rahvas, kes ju sünnib abielust mehe ja naise vahel… mehe ja naise vahelises liidus. "Ja see on sedavõrd elementaarne, aga põhjapanev eeldus ühiskonna püsimiseks, et imestama paneb… või kedagi lausa naerma või hämmastama paneb, et paljudele tundub nii, et enam pole arusaadav, et mis asi on perekond ja abielu. Hämmastav," leiab ta kokkuvõtvalt.

Toimetas Martin Vaher