Reformierakondlasest riigikogu liige ja väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson tegi Postimehe andmetel ühest lapsest kohatuid pilte, milledel laps oli kas alasti või napis riietuses. Ühel pildil olevat näha olnud vaid lapse katmata intiimpiirkond. Kuigi hageja meelest olevat alaealist kujutatud seksualiseerivalt ja erootiliselt, ei algatatud Mihkelsoni vastu kriminaalmenetlust. Samas leiti, et selliste piltide tegemine on eetiliselt taunitav.
Postimehe andmetel sai lugu alguse mõni aasta tagasi, mil üks anonüümseks jääv lapsevanem avastas juhuslikult oma lapse mobiiltelefonist pilte, mille sisu võttis tema enda sõnul jalad nõrgaks kuna pildid olevad olnud sedavõrd šokeerivad.
Postimehe väitel oli piltide peamine autor riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (Reformierakond).
Väljaanne kirjutab, et fotodel oli kujutatud last kohatutes poosides, seejuures oli lapseealine alasti või napis riietuses. Näiteks ühe foto puhul on hageja poolt kirjutatud, et laps on pildil nii, et näha on vaid tema katmata intiimpiirkond.
"Näha oma väikesest lapsest niisuguseid fotosid – selleks ei valmista ükski lapsevanem end ette ega kavanda, mis ta teeks, juhul kui näeks," sõnas vandeadvokaat Maria Mägi-Rohtmets, kelle kliendi hagi Mihkelsoni vastu kohtus menetleti. "See oli korralik šokk mu kliendi jaoks," lisas Mägi-Rohtmets. Samas lisatakse, et üks lapse vanematest oli fotode tegemisest teadlik ja sellega nõus.
Samas Mihkelsoni suhtes kriminaalmenetlust ei algatatud, vaid tegemist oli tsiviilküsimusega. Samuti olid kõik seda juhtumit puudutavad menetlused kinnised. Mihkelson ise keeldus aga Postimehele kommentaari andmisest.
Hageja hinnangul puudub Mihkelsoni tehtud piltidel igasugune mälestuslik või kunstiline väärtus, lisaks on fotosid, kus alaealist olevat hageja meelest kujutatud seksualiseerivalt ja erootiliselt. Mihkelson väitnud aga politseile, et soovis pildistada "hullavat last" või et fotod olid tehtud mänguhoos.
Kuivõrd fotodel oli hageja esitatud kirjelduse järgi sellegipoolest kujutatud ka alaealise intiimpiirkonda, jäi fotode säilitamine ja nende üleslaadimine hagejale küsitavaks, kirjutab Postimees.
"Tavapäraselt on olmepildi tegemise eesmärk hetke jäädvustamine ja emotsiooni edastamine. Käesolevad pildid ei tekita ühtegi positiivset emotsiooni, vastupidi – tavapärase psüühikaga inimene tunneb sellist pilti vaadates ebameeldivust ja piinlikkust," analüüsis hageja Postimehele edastatud dokumendis.
Mägi-Rohtmetsa hinnangul ei või selliseid fotosid lastest teha ning veel vähem neid salvestada. Sama hinnangu on tema sõnul andnud ka teised menetlejad.
Juhtumiga olevat kursis nii tsiviilkohus, politsei kui ka sotsiaalkindlustusameti lastemaja teenuse pakkuja. Samas leiti, et Mihkelsoni tegu siiski kuriteoks ei kvalifitseeru ning tema suhtes kriminaalmenetlust ei algatatud. Samas hinnati, et selline tegu on eetiliselt taunitav.
Mägi-Rohtmets ütles, et kohtumenetlus on küll lõppenud, aga ta ei saa täpselt öelda, mis lahenduseks sai. "Kohtulahendiga kohustati Marko Mihkelsoni midagi tegema ja keelati edaspidi midagi teha," nentis ta vaid.
Postimehele teadaolevalt lepiti kokku, et alaealisi lapsi väliskomisjoni esimees enam sellisena pildistada ei tohi. Samas ei leidnud ametid, et Mihkelson oleks tahtlikult valmistanud lapsest erootilist või pornograafilist teost. Pigem olevat riigikogulase pildid tehtud eksimuses, mänguhoos. Postimehele teadaolevalt ei ole tuvastatud ka seksuaalset väärkohtlemist ega muud kriminaalset tegu.
Marko Mihkelson fotode tegemist ei eita, kuid peab oluliseks, et politsei ja prokuratuur ei algatanud menetlust
Mihkelson ise kommenteeris kogu lugu viimaks sotsiaalmeedias. Tema enda sõnul on ta viimase kolme aasta jooksul pidanud elama terrori all ning kogu lugu "puudutab sassis peresuhteid selle kõige räpasemas vormis" ja motivaatoriks olevat võitlus laste hooldusõiguse üle.
"Materjalide süstemaatilise meediasse pakkumise taga on laste isa ja tema tänane elukaaslane. Väliselt kenad, viisakad ja ühiskonnas lugupeetud inimesed, kelle tuttavatele tuleb nende tegelik pale ilmselt šokina. Meile tuli ka," kirjutab ta seal.
Mihkelson selgitab, et "meediale on lekitatud ema isiklikust mobiiltelefonist materjale, kust on otsitud mitme aasta jooksul tehtud fotosid ema ja lapse isiklikust elust. Antud fotodele on laste isa saanud ligi läbi pettuse ja usalduse kuritarvitamise ning asunud neid laialt levitama. Tõenäoliselt on selline võõrastes fotodes ja kirjades tuhnimine ka kuritegu."
Mihkelson samas ei eita nende fotode tegemist, vaid lihtsalt toonitab, et neid fotosid on "hinnanud ka pädevad ametkonnad ning õigusrikkumisi pole leitud".
"Kuna vastaspool on oma rünnakutes püüdnud kasutada ära ka politsei, prokuratuuri ja kohturessursse, on nende süüdistuste alusetusega kursis ka kõik nimetatud instantside esindajad. Väga oluline fakt on, et politsei ega prokuratuur ei pidanud vajalikuks algatada menetlust," rõhutab Mihkelson.
Toimetas Martin Vaher