Peaminister Kaja Kallas Foto: valitsus.ee

Postimehe toimetus leiab oma viimases juhtkirjas, et suurte lootustega alustanud valitsus on nüüdseks muutunud töövõimetuks ning probleem peitub eelkõige peaministris, kuid ka koalitsiooni kooseisus. Lahendust nähakse eelkõige peaministri vahetuses.

Postimees kirjutab oma juhtkirjas, et valitsuse suutmatus tuleva aasta riigieelarve ning riigisektori kärbete osas kokkuleppele jõuda pole ilmselt üksik viperus, mille peatne klattimine võimaldab sujuvalt edasi minna.

"Nii nutust seisu kui täna ei osanud ennustada Reformierakonna toetajad ega vastasedki," leitakse Postimehe toimetuses.

Näiteks heidetakse praegustele valitsusparteidele ette, et valimiskampaanias kasutati "dopingut" ehk ei räägitud täit tõtt eelarveprobleemide tõsidusest.

"Vahepealne aeg on aga näidanud, et jutt nulleelarvest ja majanduse hoogustamisest on jutuks jäänudki ning kunagi ettevõtlussõbralik Reformierakond püüab tõsimeel riigi majandust üksnes maksutõusudega jalule tõsta. Meenutades Münchausenit, kes iseennast juukseidpidi soost välja püüdis kiskuda."

Eriti laastavaks peetakse aga peaministri abikaasa idavedude skandaali, mida ei saa kuidagi "halvale kommunikatsioonile" taandada. Nenditakse, et tegemist on Eesti ja meie inimeste jaoks äärmiselt valusa väärtuskonfliktiga.

"Seega ümbritseb valitsuse suutmatust eelarve osas kokkuleppele jõuda juba ette halb kontekst, mis mõnetigi on ränkadest eelarveotsustest poliitiliselt veel rängem," nendib väljaanne.

Lahendusena pakutaks välja eelkõige peaministri vahetust: "Eesti vajab uut veenvat peaministrit, kes suudab moodustada ja juhtida teovõimelist koalitsiooni ning astuda olulisi samme punnseisu lahendamiseks riigikogus."

Kokkuvõtvalt leitakse, et Eesti riik ja rahvas vajab paljudele probleemidele lahendusi, mida praegune koalitsioon pole olnud suuteline pakkuma.

Toimetas Martin Vaher