Prantsusmaa restoranid ja kohvikud on hakanud mässama Covid-piirangute vastu ja panevad söögikohtade sissepääsudele "vaba tsooni"-silte näitamaks oma vastupanu valitsuse poolt kehtestatud meetmetele.
Rohelisel märgil on järgmine tekst: "Vaba tsoon. Siin me väärtustame Sinu vabadust, väärikust ja õigust meditsiinilisele privaatsusele. Kõik, nii passiga kui passita inimesed on teretulnud!"
Paljud söögikohtade omanikud ei kontrolli sissepääsul vaktsineerimispassi olemasolu, olles seisukohal, et see riivab inimeste õigusi, samuti ei pea nad taolist kontrolli oma ülesandeks.
"Kui valitsus tahab sundida inimesi vaktsineerima, siis tehku seda ise, see ei ole minu ülesanne," rääkis restoraniomanik uudistekanalile RT France.
"Ma ei ole politseinik ega arst, kelle ülesanne on kontrollida inimesi. Ma olen restoraniomanik," ütles teine söögikoha omaja.
"Liiga palju on survet," nentis kolmas restoraniomanik, kes ühtlasi sõnas, et vaktsineerimispassi või negatiivse testi kontrollimine ei ole nende töö. "Me ei tee seda. Meie ülesanne on lasta inimestel end tunda, et nad on oodatud ja tervitada neid sõbralikult."
Vastupanu Covid-passile on muutunud koguni paljude restoranide turundusargumendiks ja liikumine on saavutamas aina enam populaarsust. Facebooki lehel "Zone Libre" on juba tuhandeid jälgijaid.
Samal ajal on valitsuse poolt sisse seatud trahv suurusega 10 500 eurot või kuni aastane vangistus neile ettevõtjatele, kes ei kontrolli Covid-passi olemasolu. Mõned restoranid on seetõttu võtnud alahoidlikuma lähenemise, avalikult nad oma vastupanu ei näita, kuid annavad suusõnaliselt teada, et nemad vaktsineerimispassi või negatiivse testi olemasolu ei kontrolli.
Kui valitsus Covid-passi nõude sisse seadis, hakkasid paljud inimesed külastama hoopis väikseid või naaberpiirkondade poode, kus piirangud veel ei kehtnud, näidates sellega oma negatiivset suhtumist valitsuse meetmetesse.
Igal juhul on Covid-passi nõue andnud korraliku tagasilöögi restoraniärile kogu Prantsusmaal, sõltuvalt piirkonnast on söögikohtade käive langenud ligi 30-50%. Ja seda olukorras, kus kogu toitlustussektor oli eelnevalt juba väga raskes olukorras.
Toimetanud René Allik