Euroopa Inimõiguste Kohtu, mille 1959. asutasid Euroopa Nõukogu liikmesriigid, hoone. Foto: Scanpix

Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas, et kahtlusalust terroristi võidakse päritoluriigis Usbekistanis piinata ja keelas Prantsusmaal tema kodumaale tagastamise ära.

Prantsusmaa valitsus eiras esimest korda ajaloos Euroopa Inimõiguste Kohtu otsust ja saatis terroriorganisatsioonidega seotud Usbekistani kodakondse kodumaale tagasi, vahendab ReMix.

Prantsusmaa meedia teatas 1. detsembril, et 39-aastane sisserändaja saadeti 14. novembril riigist välja ja seda hoolimata asjaolust, et EIK langetas antud vaidluses otsuse Prantsusmaa siseministeeriumi vastu.

Lucie Simon Foto: luciesimonavocate.fr 

Väidetavat terroristi Hr A-d esindanud advokaadi Lucie Simoni sõnul on tegemist "pöördelise sündmusega". "Siseministeerium rikkus tahtlikult Prantsusmaa kohta kehtivat Kohtu otsust," lisas ta.

Prantsusmaa siseminister Gérald Darmanin samas kaitses ministeeriumi samme ja kinnitas, et "sisserändaja on politseile tema seotuse tõttu džihadistliku rühmitusega tuntud" ja peale viibimist Val-de-Marne'i kinnipidamiskeskuses saadeti ta päritolumaale tagasi.  

Peale käesoleva aasta 13. oktoobril Arrasis toimunud terrorirünnakut, mille käigus tšetseeni päritolu islamist pussitas surnuks kooliõpetaja Dominique Bernardi, lubas Darmanin, et Prantsusmaa valitsus hakkab kahtlusaluseid islamiste rohkem ja kiiremini riigist välja saatma. 

Väidetavalt on peale Arrasi rünnakut saadetud riigist välja 30 protsenti rohkem usu eest võitlevaid moslemeid.

22. oktoobril väljaandele Journal du Dimanche antud intervjuus kinnitas siseminister, et Prantsusmaa kodanike turvalisus on tähtsam kui kahtlusaluste džihadistide inimõigused.

"Minu hinnangul ei tuleks oodata EIK-i otsuseid kui halduskohus, apellatsioonikohus ja ülemkohus on langetanud otsuse riigi kasuks," leidis Darmanin.

Euroopa Liidu aluslepingud ja õiguspraktika on seni andnud alust arvata, et Euroopa Liidu õigus käib üle liikmesriikide õigussüsteemi.

Toimetas Karol Kallas