Foto: Scanpix

Naftafirmadel pole tulevikumaailmas elulootust juhul, kui need ei tee kursimuutust vastavalt rohepöörde diktaadile, sõnas Prantsusmaa energiaülemineku minister Agnès Pannier-Runacher hiljuti antud raadiousutluses. 

"Meil on karjuv vajadus loobuda kõikidest fossiilkütustest," lausus Pannier-Runacher Radio France'le antud intervjuus. 

Naftahiiud nagu Total Energies on suurendanud viimastel aastatel hüppeliselt oma investeeringuid "roheenergiasse" – eeskätt tuule- ja päikeseenergiasse, aga ka veeldatud maagaasi, et korvata Ukraina sõja tagajärjel Euroopa turgudelt kadunud Vene torujuhtmegaasi defitsiidi mõjusid. 

Maailma suured energiakontsernid nagu Total, BP ja Shell on maadlemas küsimusega, kuidas viia läbi üleminek roheenergiale viisil, mis oleks samas taskukohane, jätkusuutlik ning tarnekindel. Mitte ükski ettevõte ei ole hetkel suutnud "energeetika trilemmale" veenvat vastust saada, mistõttu on viimastel aastatel avatud ka mitmeid uusi naftamaardlaid vaatamata varemalt välja käidud plaanidele uusi fossiilkütuste projekte mitte arendada. 

"Me peame aru saama, et meil on kriitiliselt oluline vältida olukorda, kus me lammutame eksisteeriva (fossiilkütustel põhineva) energiataristu enne, kui meil on õnnestunud roheenergial põhinev infrastruktuur üles ehitada," hoiatas Shelli juhatuse esimees Wael Sawan Shelli kapitalikaasamise üritusel. 

Toimetas Adrian Bachmann