Laurent Obertone Foto: francetvinfo.fr / Clément Vabre

Tuntud Prantsuse ajaloolase Laurent Obertone'i sõnul on riigi kuritegevuse mure lähedalt seotud sisserändega, mida ametiisikud paraku eitavad ja eiravad. 

Obertone'i sõnul pannakse kaks kolmest kuriteost Prantsusmaal toime kas võõramaalaste või sisserändaja taustaga Prantsusmaa kodanike poolt, vahendab uudisteportaal ReMix.

Sisserändega seotud kuritegevus on Prantsusmaal olnud probleemiks pikki aastaid ja viimastel kuudel on saanud sellest avalikkuses "kuum" jututeema. Tuntud ajaloolase, esseisti ja ajakirjaniku Obertone'i sõnul on probleem palju hullem kui riik seda tunnistab.

"Sisserändajad ja nende järeltulijad panevad toime ⅔ kuritegudest, kuna sisserändajate hulgast pärit inimesed kalduvad kergemini kuritegelikule teele. Võidakse ju rääkida, et rahvuspõhist statistikat ei tohi teha, sellistest asjadest ei ole lubatud rääkida, me peame rääkima ainult "pisikesest kuritegelikust vähemusest" ja sellega teema lõpeb," rääkis Obertone telekanalile CNews

Obertone juhtis Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni oktoobris tehtud avaldusele, milles ta kinnitas, et poole Pariisi kuritegudest panevad toime välismaalased. 

"Jah, kui me vaatame Pariisi kuritegevust, siis me näeme, et poole kuritegelikest tegudest panevad toime ebatavalisse olukorda sattunud välismaalased või asüülitaotluse läbivaatamist ootavad inimesed," rääkis Macron telekanalile France 2 antud intervjuus. Presidendi sõnade peale puhkes Prantsusmaal elav arutelu, milline on seos ebaturvalisuse ja sisserände vahel.

Riigi siseminister Gérald Darmanin on samuti probleemi tunnistanud, kuid mõlemad presidendiga eitavad, et sisserände tõttu on kuritegevus kasvanud. 

"Ma kunagi ei tõmba otsest sidet sisserände ja ebatuvalisuse vahele," lisas Macron viidatud intervjuus.

Macron ja Darmanin ei räägi siiski ilmselt kõigest. Prantsusmaal tehakse kuritegevuse statistikat ainult kahes rühmas: välismaalaste ja riigi kodanike kohta,, mille tõttu on raske hinnata kui palju sisserändaja taustaga Prantsusmaa kodanikke on kuritegevusega seotud. 

"See on ainult pool tõest, sest Darmanin räägib ainult välismaalaste poolt toime pandud kuritegudest. Mina aga juhin tähelepanu kuritegudele, mida panevad toime sisserändaja taustaga inimesed. See tähendab, et ma ei pööra tähelepanu ainult teiste riikide kodanikele, vaid ka sisserändajate järglastele. Neile, kes on sündinud Prantsusmaal ja kellel on Prantsusmaa kodakondsus, kuid kelle vanemad on sündinud välismaal. Kui me paneme need kaks elanikkonna gruppi kokku, saame me tulemuse, et ⅔ meie riigi pinnal toime pandud kuritegudest on pandud toime sisserändajate hulgast pärit inimeste poolt," rääkis Obertone.

Obertone juhib tähelepanu probleemile, et Prantsusmaa ei tee kuritegevuse statistikat välismaalaste, sisserändajate, nende järglaste ja rahvuse järele ning selle tõttu on riigi pilt kuritegevusest puudulik.

"Sellel põhjusel poliitikute selgitused mind ei rahulda, kuna need ei tegele probleemi juurtega," jätkas ajaloolane.

Prantsusmaa sisserändajate kogukond on vastutav riigi viimaste aastate kõige tõsisemate kuritegeude eest, nagu näiteks Stade de France jalgpallifännide ründamise ja röövimise, terroritegude, pea maharaiumise ja hiljuti 12-aastase Lola vägistamise ning tapmise eest.   

"Mida me täna näeme on kaos. Minu jaoks on liigagi arusaadav, et mitte keegi riigi juhtkonnast, korporatiivsest meediast; sellest, mida ma kutsusn "Suureks Vennaks", sellest tohutust masinavärgist, mis juhib meie riiki; mitte keegi neist ei paista saavat aru, milline on meie tänavatel valitseva kaose mõõt ja mis on massisisserände tagajärjed," jätkas Obertone CNewsi intervjuus.

"Korrakaitsejõud teevad oma tööd nii hästi kui suudavad, kuid peale selle pole probleemile mingit adekvaatset administratiivset ega juriidilist vastust. Tegemist on tõsise riigipoolse läbikukkumisega."

Hiljuti esitas Macron, hoolimata prantslaste jõulisest vastuseisust, kava hakata sisserändajaid asustama ümber maapiirkondadesse.

Toimetas Karol Kallas