Prantsusmaalt levis üle maailma vaktsiinipasside vastu protesteerimise meetmena protestipiknikute korraldamine vaktsiinipassi nõudvate restoranide ees tänaval. Pildil protestipiknik Austraalias Melbourne'is. Pilt: Twitter/@JamesMelville

Alates 15. jaanuarist saavad Prantsusmaal vaktsiinipassiga kaasnevaid inimõigusi nautida üksnes kolmanda doosi omanikud. Võimendava süsti saavad inimesed teha viis kuud peale viimast annust ja vaktsiinipass kaotab kehtivuse, kui seda pole tehtud seitsme kuu jooksul, vahendab Politico.

Prantsusmaal on alates novembri lõpust kõigil täiskasvanutel, kes on lasknud ennast Covid-19 vastu eksperimentaalsete ainetega süstida, võimalus teha võimendav süst. Võimendava süsti eesmärgiks on riigis viienda Covid-19 laine lämmatamine ja soov vältida rangeid piiranguid ning sulgemisi, vahendab Politico.

Kui inimene on Covid-19 läbi põdenud, siis kehtiva vaktsiinipassi soovi korral pääseb ta täna veel ühe eksperimentaalse Covid-19 vastase aine doosiga, kuid alates 15. jaanuarist peavad inimesed manustama oma vabaduste säilitamiseks teise süsti. Võimendava süsti saavad inimesed teha viis kuud peale viimast annust ja vaktsiinipass kaotab kehtivuse, kui seda pole tehtud seitsme kuu jooksul. 

Vaktsiinipassi ettenäitamisel pääsevad inimesed näiteks restorani, kinno, rongi peale ja teistesse avalikesse kohtadesse 

Novembri lõpu seisuga on Prantsusmaal tõhustusdoosi saanud seitse miljonit inimest. Üheksateist miljonit täiskasvanut peavad selle veel ära manustama. Prantsusmaal on esimese kahe doosiga süstitud 89 protsenti täiskasvanutest (või ühe loomulikult saadud immuunsuse peale tehtud doosiga). 

Koos eksperimentaalsete Covid-19 vastaste ainete võimendamise nõudmisega vähendab Prantsusmaa ka mittevaktsineeritute negatiivse testi kehtivusaega 72 tunnilt 24 tunnile. Samuti muutub kohustuslikuks avalikes siseruumides, nagu kinodes ja restoranides, maski kandmine. Maski peab kandma ka rahvarohketel väliüritustel, nagu seda on näiteks jõuluturud.

"Prantsusmaal levib viies laine, mis on kahtlemata tugevam ja kestab kauem kui see, mis tabas riiki viimasel suvel," põhjendas vaktsiinisundi terviseminister Olivier Véran. "Me jätkuvalt usume, et me saame sellest lainest üle ilma kõige rängemate piirangute rakendamiseta." 

Alates detsembri algusest manustatakse Prantsusmaal Covid-19 haigetele ravimiettevõtete MSD ja Ridgeback uut viirusevastast ravimit Molnupiravir. Perearstidel on õigus seda välja kirjutada kaasnevate haigustega ja sümptomitega Covid-19 haigetele. Vérani sõnul on tal nimetatud ravimi osas "suured lootused".

Prantsusmaa haridusminister Jean-Michel Blanquer andis lisaks teada, et algkoolide klasse ei saadeta peale esimese Covid-19 juhtumi tuvastamist enam koju. Selle asemel testitakse tervet klassi ja koju peavad minema positiivse proovi andnud lapsed. Novembri lõpu seisuga oli Covid-19 tõttu kodusele õppele saadetud 8500 klassi õpilasi.

Vaatamata vaktsiinipassi apartheidile, võimendusdoosidele ja maskisunnile on Prantsusmaa Covid-19 juhuste arv sihikindlalt tõusnud. 14. novembril oli Covid-19 juhtumeid 10 000, kuu lõpuks ületas päevaste juhtumite hulk 30 000 ja 8. detsembril tuvastati 61 340 uut juhtumit. 

Toimetas Karol Kallas