Telegrami sõnumirakenduse looja, omanik ja juht Pavel Durov arreteeriti Prantsusmaa võimude poolt 24. augusti õhtul Pariisi lähistel asuval Bourget lennuväljal.
Telegram, mis on eriti mõjukas teabekanal Venemaal, Ukrainas ja teistes endise Nõukogude Sotsialistlike Vabariikide Liidu liiduvabariikides, on üks maailma suurtest sotsiaalmeedia kanalitest X-i, Facebooki ja TikToki kõrval. Juulikuise seisuga on Telegramil väidetavalt 950 miljonit kasutajat, vahendab Reuters.
Durov saabus Prantsusmaale oma eralennukiga Aserbaidžaanist ja ta arreteeriti õhtul kella 20.00 paiku. Telegrami omanikule pannakse Prantsusmaa prokuratuuri poolt süüks terrorismi toetamist, narkootikumidega kaubitsemist, osalemist suuremahulises rahapettuses, rahapesu ja Venemaale kehtestatud sanktsioonide eiramist.
Ettevõttena on Telegram registreeritud Dubais. Durov lahkus Venemaalt 2014. aastal peale seda, kui ta keeldus võimude nõudmisel tema asutatud VK sotsiaalmeediaplatvormi opositsiooni kogukondade sulgemisest. Samal aastal müüs ta nimetatud Venemaa suurima sotsiaalvõrgustiku osaluse maha.
Lisaks pannakse Telegramile süüks, et see pole tööle võtnud tsensoreid, kes valvaksid väidetavat ebaseaduslikku sisu. Prantsusmaa võimude sõnul tähendab tsensuuri eiramine, et sotsiaalvõrgus vohab takistamatult kuritegevus.
Ukraina sõja ajal on Telegramist saanud üks suurimaid sõjategevuse ametliku ja rohujuure tasandi teabe vahendajaid nii Ukraina kui Venemaa poole jaoks. Sealt leiab sõjategevuse kohta üpris otsekohest sisu ja teavet, mida emb-kumb sõdivatest pooltest nimetab väärteabeks.
Väidetavalt on Telegram Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi ja riigi valitsusametnike peamine suhtluskanal.
Durov on varem tõdenud, et mitmed valitsused on üritanud teda survestada sisu tsenseerima ja väitis selle juurde, et tema platvorm on "neutraalne", ega "mängi rolli geopoliitikas".
Venemaa saatkond Prantsusmaal lubas olukorda "koheselt selgitada".
Viinis asuv Venemaa esindaja rahvusvahelistes organisatsioonides Mihhail Uljanov kirjutab sotsiaalmeedias:
"Mõned naiivsed isikud ei saa aru, et nad mängivad rahvusvahelises teaberuumis rohkem- või vähemnähtavat rolli ja nende jaoks ei ole turvaline külastada riike, mis liiguvad märksa totalitaarsema ühiskonna suunas."
Sotsiaalmeediavõrgustik X on üle külvatud arvamuste ja hoiatustega, milles leitakse, et peale Durovi vahistamist peaks Euroopa Liidust mõnda aega eemale hoidma ka Elon Musk, kuna tema omanduses olev X ei täida sarnaselt Telegramile Liidu tsensuurinõudeid.
Toimetas Karol Kallas