ÜRO andmetel võib aastaks 2050 maailmas olla kuni üks miljard kliimapõgenikku. Foto: Hippopx

Prantsusmaa linna Bordeauxi apellatsioonikohus andis detsembris Bangladeshi päritolu ebaseaduslikule sisserändajale, kes põeb hingamisteede haigust, "haige välismaalase" staatuse, millega tõenäoliselt loodi kaugeleulatuv uus kliimapagulase pretsedent.

Bangladeshi päritolu mehele, kes on Prantsusmaal elanud ligi kümmekond aastat ja kes põeb astmat, anti esimene "haige välismaalase" elamisluba 2015. aastal. Sheeli nime all tuntud, ligikaudu neljakümnendates eluaastates sisserändaja elab Toulouse'i linnas. Tema haigus nõuab pidevat meditsiinilist sekkumist ja samuti kannatab ta raskekujulise uneapnoe käes, mille tõttu peab ta igal öösel kasutama hingamisaparaati, vahendab uudisteportaal ReMix.

Vaatamata terviseseisundile ei uuendatud 2019. aasta juunis tema elamisluba ja teda ähvardas Prantsusmaalt väljasaatmine. Prantsusmaa ametivõmud ledsid, et Sheelil on võimalik saada adekvaatset ravi ka Bangladeshis. Samuti lükati tagasi tema soov ühineda oma perega ja tuua oma naine Prantsusmaale.

Aasta hiljem tühistas administratiivkohus Prantsumaa võimude otsuse leides, et kuigi Bangladeshis on võimalik saada astmaravi, siis põhiravi võimalused puuduvad. Ametivõimud polnud otsusega rahul ja viisid asja Bordeaux apellatsioonikohtu ette. 18. detsembril nõustus apellatsioonikohus esimese astme kohtu otsusega, lisades sellele veel Prantsusmaal seninägematu põhjenduse: Bangladeshi õhureostus on nii suur, et sisserändaja võib jääda Prantsusmaale.

Sheeli advokaadi Ludovic Rivière'i sõnul "on tegemist esimese korraga Prantsusmaal kui kohus arvestab kliimakriteeriumitega tehes otsuse, kas anda inimesele haige välismaalase staatus. See on ilmselge, et väited, nagu minu klienti oleks võimalik Bangladeshis ravida, on sealsete keskkonnatingimuste tõttu illusoorsed ja kodumaale tagasisaatmine tähendaks talle kindlat surma."

"Samamoodi me e saada AIDSihaigeid tagasi riiki, kus neid pole võimalik ravida või raskete kuritegude eest süüdi mõistetud vange tagasi maale, kus kehtib surmanuhtlus. Sheeli ei tohi deporteerida Bangladeshi. Kuid me oleme veel siiski kaugel pretsedendi ja tõelisest kliimapagulase staatuse kehtestamisest," jätkas Rivière, avaldades lootus, et Prantsusmaa võimud arvestavad edaspidi kliimateemaga palju süstemaatilisemalt. "Kliimaeksiili pagevaid inimesi on üha rohkem ja poliitikutel pole muud võimalust, kui hakata teema vastu kiiresti huvi tundma."

Võimalust, et vasakpoolsete poliitiliste jõudude survel hakatakse Euroopa Liitu lubama kliimamuutusi ettekäändeks tuues miljoneid sisserändajaid, tuleb võtta täie tõsidusega. Näiteks on Saksamaa Rohelised üllitanud seaduseelnõu, mis lubaks riiki 150 miljonit kliimapagulast. Täna elab Saksamaal ligi 84 miljonit inimest.

ÜRO andmetel või kliimapagulaste arv 2050. aastaks küündida ühe miljardi inimeseni.

Toimetas Karol Kallas