Ameerika Ühendriikides leidis hiljuti aset kõnekas pretsedent, kui Detroiti kohus mõistis välja 12,7 miljoni dollari suuruse valuraha töötaja kasuks, kes vallandati pärast seda kui ta keeldus allumast kohustuslikule vaktsineerimisprogrammile.
Lisa Domski oli töötanud Michgani suurima tervisekindlustuse pakkuja "Blue Cross & Shield of Michigan" heaks 33 aastat, olles vahetult enne vallandamist tegev IT spetsialistina. 2021. aastal avaldas Domski vastuseisu oma tööandja kohustuslikule vaktsineerimisprogrammile, apelleerides oma religioossetele tõekspidamistele. Nimelt on Domski katoliiklane ning sellega seonduvalt ei pidanud ta võimalikuks vaktsiinide manustamist seoses preparaatide välja töötamise metoodikaga, mis hõlmas looterakkude kasutamist.
Tervisekindlustuse pakkuja ignoreeris Domski palvet ning otsustas kohustuslikus korras enese vaktsineerimisest keelduva staažika töötaja 2022. aasta jaanuaris vallandada. Domski otsustas seepeale kindlustuskontserni 2023. aasta augustis kohtusse kaevata.
2024. aasta 8. novembril mõistis Detroidi kohus Domski kasuks välja kokku 12,7 miljonit dollarit, millest 10 miljonit dollarit moodustavad karistusliku elemendina tsiviilhagi korras välja nõutud valurahad (punitive damages), 315 000 dollarit saamata jäänud töötasu, 1,375 miljonit tulevikus saamata jääv töötasu ning täiendavad 1 miljon dollarit mittemajandusliku kahju korvamiseks.
Domski kaasus oli Michigani osariigis esimene sundvaktsineerimise kahjunõuete juhtum, mis jõudis kohtu ette ajendatuna tööandja poolsest töötajate veendumuse- ja usuvabaduse rikkumisest.
Kohtuasja menetlemise käigus tuli välja, et Blue Cross & Shield kindlustuskompanii otsustas tagasi lükata 75 protsenti töötajate usulistel põhjustel sundvaktsineerimisest vabastamise palved, sealhulgas ka Domski oma.
Tööandja motivatsioon sundvaktsineerimise nõuet esitada oli eriti kurioosne arvestades, et Domski ja tema kolleegid täitsid pandeemia ajal tööülesandeid üksnes kaugtööna kodukontorist.
Toimetas Adrian Bachmann