Lapsed New Yorki homoparaadil aastal 2018. Foto: Bigstockphoto

Johns Hopkinsi ülikooli psühhiaatriateadlane süüdistab meditsiini- ja psühhiaatriatööstust hooletus ning vastutustundetus ennast "transsoolisteks" pidavate patsientide kohtlemises.

Doktor Paul McHugh on Johns Hopkinsi ülikoolis töötav tunnustatud psühhiaatriateadlane. Tema sõnul teevad arstid ennast transsoolisteks pidavate inimeste peal hormoonravi inimkatseid, sest konkreetsete hormoonide toime kohta pole piisavalt tõestusmaterjali, et need teevad täpselt seda, mida arvatakse. Teadlane kritiseeris ka ennast transsoolisteks pidavate laste meditsiinilise kohtlemise viise, vahendab The College Fix.

"Paljud arstid teostavad noorte inimeste peal protseduure, mis tegelikult on meditsiinilised inimkatsed ja ei anna sellest katsealustele teada," väidab McHugh.

"Selliste protseduuride läbiviimiseks on vaja rohkem tõendusmaterjali ja inimeste keha hormoonmenetlus on väga tõsine asi. Hormoonravi on võrreldav frontaallobotoomiaga [aju otsmikusagarate ja taalamuse vaheliste ühenduste läbilõikamise operatsioon]."

Ameerika preventiivse meditsiini teadusajakirjas (American Journal of Preventive Medicine) hiljuti avaldatud uuringus väidetakse, et kaheksakümmend protsenti soovähemuste hulka kuuluvatest üliõpilastest kannatavad vaimsete probleemide käes, mis on tavalistest, ennast sünnijärgse sugupoole hulka pidavate üliõpilastega võrreldes ligi kaks korda rohkem. McHugh usub, et paljudel juhtudel saab patsiendi soodüsfooria (sooebaolek) alguse kuhjunud vaimsetest muredest.

"Ma arvan, et tihti tuleb alustada inimeste vaimsete probleemide, nagu seda on depressioon ja heitumus, lahendamisest, enne kui hakata soodüsfooriaga tegelema," arvab teadlane.

"Ma pole selles kindel, see on hüpotees, kuid see on väga paikapidav hüpotees ja see seletab, miks paljud inimesed, kes läbivad oma keha muutmise protseduuri, avastavad peale soomuutmismenetlusi, et nad on sama depressiivsed, heitunud ning nende elu on sama probleemiderohke kui enne soomuutmist, sest nad ei ole tegelenud algpõhjustega," kirjeldas McHugh olukorda.

"Ma arvan, et inimeste soosegadused on suuremas osas põhjustatud psühholoogilistest ja psühhosotsiaalsetest probleemidest. Mis seletab ka Lisa Littmani poolt sõnastatud kiiresti saabuva soodüsfooria probleemi (rapid onset gender dysphoria)."

Professor McHughi poolt nimetatud Lisa Littman on Browni ülikooli teadlane, kes üllitas eelmine aasta põrutava teadusuuringu, milles väitis, et mõned ennast transsooliseks pidavad lapsed võivad kannatada kiiresti saabuva soodüsfooria käes. See on psühhiaatriline fenomen, kui üks, mitu või kõik mõne sõpruskonna liikmed muutuvad kindla (lühikese) ajaperioodi jooksul soodüsfooriliseks ja hakkavad ennast pidama transsooliseks.

Littmani teadusuuringule järgnes märkimisväärne negatiivne reaktsioon, peale mida Browni ülikool pani teadustöö tsensuuri alla. Teadustöös väidetu leidis siiski kinnitust ka teiste teadlaste poolt korraldatud uuringutes.

Kui professor McHugh käst uuriti, kuidas ta suhtub laste abistamisse, kaasa arvatud hormoonraviga, nende transsoolise identiteedi kujundamisel, siis psühhiaatriateadlane oli selliste praktikate suhtes pessimistlik.

"Need inimesed jäävad arstide küüsi kogu oma ülejäänud eluks, paljud neist steriliseeritakse ja nad ei saa kunagi oma lapsi ja paljud hakkavad seda kahetsema," rääkis McHugh.

"Kas te kujutaksite ette elu, kus te vajaksite kogu aeg arstiabi? Kõiges! Lihtsalt selleks, et püsida elus. Te peate kogu aeg kontrollima oma hormoonitaset, jälgima kõike. See on midagi, millest arstid peaksid inimesi säästma."

McHugh arvab, et lõppeks vaatab ühiskond sellisele soomuutmise hullusele tagasi kui ajaloolisele eksitusele. "Ma arvan, et pilt tänasest soomuutmisest saab olema midagi sarnast nagu me täna suhtume eugeenikasse. Me hakkame seda kahetsema, kui me avastame, et paljud soovahetusprotseduurid läbi elanud noored inimesed ise kahetsevad seda," rääkis teadlane College Fixile.

Psühhiaater rõhutas, et arstid peaksid pidama kinni kõrgematest tõendusmaterjalide standarditest, kui neil on tegemist ennast transsoolisteks pidavate inimestega.

"Sa võid mõelda, mida iganes ja keegi ei pea seda tõestama. Laske käia. Sa võid mõtelda, mis pähe tuleb, kui sulle nii meeldib. Kuid ära tule minu kui arsti juurde ja ära palu endale välja kirjutada hormoone või ennast opereerida selle asemel, mida mina sinu hüvanguks välja pakun," rääkis psühhiaater.

"Minu eesmärk ei ole inimesi kinni hoida. Minu jaoks muutub asi problemaatiliseks siis kui mängu tuuakse arstid. See on koht, kus ma nõuan rohkem tõendusmaterjali ja suuremat selgust."

Karol Kallas