Riigiprokuratuur ei näe Harry Raudvere Ukraina-teemalistes väljaütlemistes midagi kuritegelikku, mistõttu keelduti tema suhtes kriminaalmenetluse algatamise taotlust rahuldamast.
Aktiivne kodanik Tarmo-Tanel Padrik pöördus 9. märtsil kuriteoteatega prokuratuuri poole, taotledes karistusseadustiku paragrahvis 92 sätestatud sõjapropaganda keelu väidetava rikkumise tõttu Raudvere suhtes kriminaalmenetluse algatamist.
Kõnealuses paragrahvis on sätestatud, et sõjale või muul viisil relvajõu kasutamisele üleskutsumise eest, kui sellega eiratakse rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtteid, karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
Kaebuse esitaja hinnangul on Raudvere sisuliselt õigustanud Venemaa poolt Ukrainas sõja vallapäästmist ja inimeste ulatuslikku tapmist ning õhutanud seeläbi sõjategevust ja levitanud sõjapropagandat.
Oma 17. märtsi vastuses sedastas aga riigiprokuratuur, et Raudvere väljaütlemistes puuduvad kuriteo tunnused ja seetõttu puudub ka alus tema suhtes kriminaalmenetluse algatamiseks.
"Prokurör, tutvunud esitatud kuriteoavaldusega leiab, et käesoleval juhul tuleb jätta kriminaalmenetlus KarS § 92 lg 1 kuriteokoosseisus alustamata aluse puudumise tõttu," sedastas abiprokurör Melinda Ülend.
"Sõjapropaganda on oma olemuselt oht riikidevahelisele rahumeelsele suhtlusele, ent prokuröri hinnangul ei evi Harry Raudvere tegevus neid kuriteokoosseisu immanentseid tunnuseid, mis on KarS § 92 lg-s 1 sätestatud. Nii ei kutsunud Harry Raudvere isikuid üles sõjale või relvajõu kasutamisele," nentis prokurör, end pidas samas vajalikuks kirjutada, et Raudvere väljendatud käsitlus Vene Föderatsiooni algatatud sõja ajenditest ei ole kooskõlas rahvusvahelise õiguse printsiipidega.
Riigiprokuratuur rõhutas, et kriminaalmenetluslik sekkumine isikute põhivabadustesse on rangelt piiritletud ning erilist ettevaatlikkust ja põhjendatust nõuab kriminaalõiguslike mõjutusvahendite rakendamine sõnavabadusse sekkumisel.
"Tõsiasi, et mõni tegu või ütlus võib olla ühiskonna poolt moraalselt taunitav, ei saa ainsa põhjusena tingida selle isiku suhtes kriminaalmenetluse alustamist," kirjutas abiprokurör Ülend.
Harry Raudvere on tuntud ettevõtja, kes on ühtlasi Nõmme Raadio omanik. Kuriteoteade esitati viitega tema väljaütlemistele Nõmme Raadio 1. märtsi saates "Lõunatund". Nüüdseks on saade kustutatud ning Raudvere on ka oma väljaütlemiste pärast avalikult vabandust palunud. Seoses nende väljaütlemistega heitis erakond Isamaa Raudvere oma ridadest välja.
Riigiprokuratuuri seisukohaga saab terviklikul kujul tutvuda SIIN.
Toimetas Varro Vooglaid