Pilt: BigStockPhoto

Ameerika Ühendriikide Pulitzeri ajakirjandusauhinna 2024. aasta lõppvooru jõudnud viie ajakirjandusliku üllitise autorid kasutasid oma lugude kirjutamisel tehisaru abi.

Käesoleva aasta Pulitzeri auhinna lõppvooru jõudnud 45 loost viie autorid kinnitavad, et nad kasutasid uurimistegevuses, kirjutamisel või enda lugude esitlemisel tehisaru tööriistu, vahendab NiemanLab.  

2024. aasta on esimene kord kui Pulitzeri auhinna administraatori Marjorie Milleri sõnul pidid kandideerijad märkima ära, kas nad kasutasid tehisaru abi. 

Pulitzeri nõukogu otsus, millega kandidaadis kohustati osutama tehisaru kasutamisele, tulenes viimaste aastate loova tehisaru (generative AI) ja masinõppe lahenduste võimekuse märkimisväärsest arengust. Käesoleval aastal esitati Pulitzeri auhinnale ligikaudu 1200 üllitist ja nõukogu leidis, et tehnoloogia arengu mõjust meediatööstusele peab paremini aru saama.

Milleri, kes on üks Pulitzeri 18-st nõukogu liikmest, kinnitusel algasid arutelud tehisaru poliitikate teemal 2023. aasta alguses ja ajendiks oli soov mõista, millised on tehisaru tööriistade mõjud ja ohud ajakirjandusele. 2022. aasta juulis esitasid nõukogule ülevaate tehisaru võimalustest tööstusharu eksperdid.

Üheks eksperdiks oli Columbia Ajakirjanduse Ülikooli David ja Helen Gurley Browni Meediainnovatsiooni Instituudi direktor Mark Hansen.

Hansen ja tema kolleegid selgitasid Pulitzeri nõukogule, kuidas tehisaru rakendusi saab toimetustes kasutada, alates andmete analüüsist kuni ilmavõrgu kammimise ja suurte keelemudelite kasutamiseni. Samuti käsitleti keerulisemaid teemasid, nagu tehisaru toodetega seotud autoriõigused, andmete privaatsus ja masinõppe mudelite võimalik kallutatus.

Pulitzeri nõukogu otsustas esitatud töödes lubada tehisaru piiranguteta kasutamise, kuid nõuab, et see tuleb kandideerimisel ära märkida. Nõukogu kinnitusel annab selline lähenemine väärtusliku sissevaate arengutesse, kuidas tehnoloogia üha enam ajakirjandust mõjutab. Milleri sõnul näeb nõukogu tehisaru kasutamise lubamises võimalust "saada aimu loomingulisusest, mida ajakirjanikud lisavad loovale tehisarule, seda isegi viimase varastel päevadel."

Toimetas Karol Kallas