Venemaa president Vladimir Putin. Foto: Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin teatas kolmapäeval Moskvas peetud energiafoorumil, et ta ei jaga üldist vaimustust teismelise kliimaaktivisti Greta Thunbergi ÜRO tippkohtumisel esitatud kõne osas ning mõistis hukka sellise täiskasvanute poolse laste ja teismeliste ärakasutamise oma isiklikes huvides, vahendab The Moscow Times.

16-aastane rootslanna Greta Thunberg hurjutas 23. septembril New Yorgis ÜRO tippkohtumisel peetud emotsionaalses kõnes maailma liidreid nende saamatuse pärast kliimaprobleemidega tegelemisel.

“See on täiesti vale. Ma ei peaks siin üleval istuma. Ma peaksin olema jälle koolis teisel pool ookeani, kuid teie kõik pöördute meiesuguste noorte poole, et leida lootust. Kuidas te julgete?” pahandas ägestunud Greta ning süüdistas maailma liidreid tema “lapsepõlve röövimises oma tühjade sõnadega”.

Üks maailma liidritest, Venemaa president Vladimir Putin vastas kolmapäevasel Moskva energiafoorumil ÜRO kliimatippkohtumisel kõlanud teismelise tüdruku etteheidetele, öeldes, et “ma võin teile küll pettumuse valmistada, kuid ma ei jaga üldist vaimustust Greta Thunbergi kõne osas”.

“Keegi pole Gretale selgitanud, et kaasaegne maailm on keeruline ja eriilmeline ning et inimesed Aafrikas või paljudes Aasia riikides soovivad elada sama jõukalt kui inimesed Rootsis.”

Putin nentis ühtlasi, et keskkonnaprobleemidele tähelepanu pööravaid noori inimesi tuleb küll toetada, kuid “kui keegi kasutab lapsi ja teismelisi oma isiklikes huvides ära, siis väärib see ainult hukkamõistu”.

“Ma olen kindel, et Greta on heasüdamlik ja väga siiras tüdruk, kuid täiskasvanud peavad tegema kõik selleks, et mitte asetada teismelisi ja lapsi sellistesse ekstreemsetesse olukordadesse,” lisas ta.

Selle nädala alguses kutsus üks duumasaadik Gretat ka Venemaale kõnet pidama.

Toimetas Martin Vaher