Tänavuse Aadu Luukase missioonipreemia andmine Sihtasutusele Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks pani liberalistliku homomeelse pressi raevust pröökama. „Putini preemia!“ põrutas Tartu ülikooli usuteaduskonna kasvandik ja Postimehe arvamustoimetaja Sigrid Kõiv, manitsedes: „Vihkamisele suunatud retoorika ei tohiks saada preemiat isegi siis, kui eesmärk on enese arvates õilis.“
Viha või vihkamise õhutamise süüdistus on väga tõsine süüdistus. Mil moel on SAPTK seda teinud? Kas on esitatud üleskutse „pedesid peksta“, paigutada homoseksuaalid koonduslaagrisse või jätta nad kodanikuõigustest ilma? Mitte sinnapoolegi. Kõigile teadaolevalt on SAPTK astunud avalikkuse ette konkreetse sõnumiga, et riik ei peaks homoseksuaalseid paare tunnustama perekonnana, kuna põhiseadus defineerib perekonda rahva püsimise ja kasvamise alusena.
Häda on selles, et homoaktivistid ei pea sellist seisukohta legitiimseks. Mõtte- ja sõnavabadus neile ei loe. Ideoloogilistele diktatuuridele omaselt ei talu nad vähimatki vasturääkimist oma dogmadele. Neid ajab sõna otseses mõttes marru, et nende hästi rahastatud propaganda ja ajupesu on põrkunud vastu organiseeritud ja kindlameelset kodanikualgatust. Kristlased ja paljud teised kodanikud on vastu ootusi oma selja sirgu ajanud.
„Laim, ähvardused ja solvangud, mida SAPTK suunal õhku paisati nii praegu kui kooseluseaduse vastuvõtmise ajal riigikogus näitab, kui häbematuks ja jõhkraks on muutunud vasakradikaalse ideoloogia kandjad ning kui suurt julgust ja pühendumust vajab tänapäeval tegelik kodanikualgatus Eestis ja Euroopas,“ tõdes Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme preemiast tõusnud kära kommenteerides. Temaga tuleb nõustuda.
Tegelikult ei ole skandaalne mitte see, et Aadu Luukase preemia anti SAPTK-le, vaid asjaolu, et Eesti tähtsamad meediaväljaanded – sealhulgas Postimees – on jätnud tähelepanuta kooseluseaduse läbisurumiseks ette võetud poliitilised mahhinatsioonid ja manipulatsioonid. Ometi on just demokraatliku riigi vaba meedia ülesanne kritiseerida võimu, mis ignoreerib tervelt 2/3 rahva tahet, ning lahti harutada võimurite ja huvigruppide telgitaguseid toimetusi.
Muidugi juhul, kui tegemist pole Putini meediale sarnaneva ajakirjandusega.
Osundagem taas kord Postimehe vanemtoimetaja Priit Pulleritsu ülimalt tabavat blogipostitust 2014. aasta juunist: „Eesti ajakirjandus on millegipärast valinud poole. Ma ei tea, miks. [—] Eesti ajakirjandus paistab tegema kõik, et keegi ei saaks kriitilisi küsimusi tõstatada. Kooseluseaduse üle peetavas debatis on Eesti ajakirjandus näidanud end putinliku propagandavahendina.“
Niisiis ei kujuta endast tõelist probleemi mitte väidetav Putini preemia, vaid sisu poolest putinlik meedia, mis esitleb ennast vaba ajakirjandusena. Meedia, mis on astunud ühemõtteliselt ühe väärastunud ideoloogia teenistusse ega teeni enam Eesti ühiskonna kui terviku huve, vaid on pöördunud selle vastu.
Artikkel avaldati algselt portaalis Meie Kirik.