Reformierakondlasest rahandusminister Mart Võrklaev ei ole seni ametis oldud kahe kuu jooksul leidnud võimalust kohtuda Eesti Tööstus- ja Kaubanduskoja juhtidega olukorras, kus majandus on keerulises seisus ja valitsus tõstab samal ajal makse.
Eesti Tööstus- ja Kaubanduskoja (ETKK) juhatuse esimees Toomas Luman tõdes ERR-i saates „Esimene stuudio", et rahandusminister pole siiani võtnud vaevaks kohtuda Eesti mõjukaima ettevõtjate ühendusega. „Kaubanduskoja peadirektor Mait Palts on kaks kuud üritanud kokku leppida kohtumist rahandusministriga, aga oleme selles operatsioonis totaalselt ebaõnnestunud," märkis Luman.
Saatejuht Mirko Ojakivi osutas, et Mart Võrklaev oli just samas saates pidanud ennast kaasamise maailmameistriks ja rääkinud, kuidas kõik [huvigrupid] on ära kuulatud. „Ja nüüd selgub, et teid ei ole kuulatud," imestas saatejuht.
„Ma ei taha sugugi ütelda, et Mart Võrklaev pole kedagi kuulanud, kindlasti on ta kedagi kuulanud, aga meil ei ole teada, keda ta on kuulanud ja kindlasti ei ole ta kaubanduskoda kuulanud," selgitas Luman.
Luman sõnas, et saate tegemise päeval käis ETKK-s külas peaminister, kes väitis, et järgmisel aastal peaks majandusel paremaks minema. Ise kommenteeris ettevõtjate kogu juht Eesti majanduse olukorda järgmiselt: „Ükski olukord pole nii hull, et enam hullemaks minna ei saa." Luman tõdes, et majanduse väike tõus järgmisel aastal pole välistatud, kuid küsimus on selles, kui sügavale majandus enne kukub. Mõned indikatsioonid näitavad, et majanduse allakäik praegu jätkub, põhi käes ei ole. Luman viitas näiteks sellele, et investeeringud pole viimase kahekümne aasta jooksul kunagi veel sellises madalseisus olnud ja pole mõtet loota majandustõusu, kui investeeringuid ei ole. „Ettevõtjad on väga murelikud," nentis Luman.
Ühtlasi tõi Luman välja, et ettevõtjatel ja peaministril on väga erinevad vaated praegusele asjade seisule ja sellele, mis samme ette võtta.
Luman sõnas, et Euroopa Keskpanga poolt praegu intresside uljas tõstmine õige ei ole. „Sest üldiselt majandusteooria järgi intressi tõstmisega saab lahendada seda inflatsiooni, mis on suurest rahapakkumisest tingitud. Aga praegu sisendhindade, toormehindade, energiakandjate hindade tõus ei ole ju otseselt tingitud ülemäärase raha pakkumisest, see koosneb hoopis teistest komponentidest. Ja nende komponentide ravimist intressitõusuga ma väga hästi ette ei kujuta."
„Mis on maksupaketis teie jaoks kõige halvem?" küsis Ojakivi saatekülaliselt. „Ma arvan, et see ongi halb, kui me teeme selliseid otsuseid [majandus]sektorite osas täiesti ilma analüüsita./…/ Kogu see arutelu on ju läinud ka meie sihtturgudele, /…/ imagoloogiline kahju on juba sündinud. Ja ütlen veelkord, et ma ei saa aru, miks seda vaja teha on."
Toimetas René Allik