Protestiks Keskerakonna juhatusest välja astunud Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid alustas kampaaniat Keskerakonna "vene tiiva" mobiliseerimiseks, et nurjata erakonna koalitsioonikõnelused EKREga.

Kaljulaid kirjutas eile oma blogis, et alustab kampaaniaga, kus kutsub Mihhail Kõlvartit, Yana Toomi ja teisi Keskerakonna "vene tiivast" EKRE vastu hääletama:

"Mida teha, et EKRE ei pääseks valitsusse? Nagu olen mitmel pool kirjutanud ja rääkinud – punane stopp-nupp nende kõneluste peatamiseks on Keskerakonna nö "vene tiiva" käes."

Kaljulaid ei mõista nimelt millist ühisosa on Keskerakonnal võimalik EKRE poliitikutega leida:

"EKRE poliitikud on nimetanud vene kogukonna esindajaid "parasiitideks" ja "tibladeks". Milline on selles küsimuses võimalik kompromiss – et edaspidi ei tohi enam öelda "tibla", tohib öelda ainult "parasiit"?"

Kaljulaid leiab siinkohal, et on lihtsalt teatud väärtused, millest ei tohi taganeda:

"Ma olen Mihhail Kõlvartiga nõus – Keskerakonna valija ei ole andnud meile mandaati läbirääkimisteks EKRE-ga. Me lubasime enne valimisi, et me ei tee EKRE-ga koostööd. 

Küsimus ei ole selles, kas me võime järgmistel kohalikel valimistel kaotada hääli. Kui Keskerakond läheb sellesse valitsusse, kaotame me oma näo."

Seetõttu kutsub ta Keskerakonna "vene tiiba" üles veel kord kaaluma, "millised on nende võimalused selle protsessi peatamiseks":

"Mitmed minu kolleegid on kinnitanud, et kavatsevad EKRE valitsusse kaasamise vastu hääletada erakonna juhatuses ja volikogus. Usun, et ka ühiskond mõistab, et tegelik rindejoon on Riigikogus. 

Hetkel arvestavad koalitsiooni moodustavate erakondade juhid Riigikogus 57 mandaadiga.

Piisab sellest kui seitse Keskerakonna poliitikut ütleb, et nemad EKRE valitsusse võtmist toetada ei saa ning on vajadusel valmis tulema Riigikokku ning vastavalt hääletama. Sel juhul ei ole enam võimalik kõnelusi edasi pidada."

Kaljulaid peab oluliseks, et vene kogukond teaks, et nende esindajatel on täna veel võimalus see protsess peatada. Ühtlasi väidab ta, et valitsuskoostöö "paremäärmusliku erakonnaga EKRE" kahjustab olulisel määral Keskerakonna mainet ning vähendab Eesti ühiskonna usaldust Keskerakonna suhtes.

"Olen kindel, et see kahjustab Eesti ühiskonda ja Eesti riiki," kirjutab Kaljulaid, mistõttu olevat tema tegevuse ainus eesmärk "hoida ära kahju nii Eestile kui Eesti Keskerakonnale" [riskides seejuures aga nii Eesti ühiskonna kui ka Keskerakonna lõhestamisega — toim].

Kadri Simson: mina seda ei teeks

Keskerakonna aseesimees, majandus- ja taristuminister Kadri Simson nentis tänasel valitsuse pressikonverentsil, et Kaljulaidi kampaania mõjub kindlasti hästi tema tuntusele, kuid halvemini erakonnale. "Loobuda erakonnasisesest diskussioonist on Kaljulaidi enda otsus ja mina nii ei teeks," lisas Simson.

Toimetas Martin Vaher